کامران نرجه

مجموعه مقالات ؛ یادداشت ها و گزارشهای مطبوعاتی یک خبرنگار

عدالت اطلاع رسانی و توزیع اخبار در ادبیات دستگاههای دولتی
ساعت ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٤ بهمن ۱۳۸٦ 

اطلاع‌رسانی شفاف  یکی از اصول ارتباط سالم با آحاد مردم در جوامع پیشرو قلمداد می‌شود. این مهم جزو برنامه‌های اصلی دولت نهم در دو سال اخیر بوده که موجب پیوند عمیق مردم با دولت و پشتیبانی آنها از طرح‌های دستگاه‌های اجرایی شده است.‌

دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت در مدتی که از شروع به کار دولت نهم سپری شده با هدف خدمت به مردم و آگاهی‌سازی آنان از اقدامات دستگاه‌های اجرایی بارها بر ضرورت انجام مصاحبه خبری مسئولان دولتی با رسانه‌های گروهی تاکید کرده است تا دستاورد عملی دستگاهها بطور شفاف اطلاع‌رسانی شود و در معرض قضاوت عامه مردم قرار گیرد.

با این حال روابط عمومی وزارت بازرگانی اخیراً در اقدامی عجیب اقدام به برنامه‌ریزی برگزاری سلسله مصاحبه‌های مدیران و مسئولان این وزارتخانه با معدودی از رسانه‌های گروهی بصورت گزینش شده، کرده است.

به عنوان مثال اخیرا روابط عمومی مذکور جهت شرکت در مصاحبه معاون توسعه بازرگانی داخلی، معاون توسعه روابط اقتصادی و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سرپرست معاونت امور بین‌الملل، سرپرست موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی و رئیس مرکز ملی فرش ایران تنها از یکی دو رسانه خبری دعوت کرده و از سایر رسانه‌ها برای حضور در این برنامه‌ها دعوتی نکرده است.

 
 این در حالیست که مدیران دستگاه اجرایی مذکور از مصاحبه با خبرنگاران بدون همانگی با روابط عمومی ستاد کل منع شده اند.

از طرف دیگر وزیر محترم بازرگانی طی سه ماه اخیر از پذیرش دعوت مصاحبه با روزنامه‌ها سر باز زده و صرفاً به گفتگو با یکی دو خبرگزاری دولتی بسنده کرده است.‌

بدیهی است عدالت در انتشار اخبار و اطلاعات یکی از اصول اساسی روابط عمومی سالم و پویاست و هرگونه محدودیت در مجاری انتشار اخبار خلاف روند اطلاع‌رسانی شفاف می‌باشد. با این اوصاف آیا کسی هست که پاسخ دهد رفتار ارتباطی اخیر وزارت بازرگانی و گزینش یکسویه رسانه‌های گروهی از سوی این وزارتخانه مهم اقتصادی چه توجیه علمی و منطقی دارد؟

نوشته : کامران نرجه         Kamran  Narjeh

این مطلب در تاریخ اول بهمن ۱۳۸۶ در صفحه ۴ روزنامه اطلاعات چاپ شده است.