کامران نرجه

مجموعه مقالات ؛ یادداشت ها و گزارشهای مطبوعاتی یک خبرنگار

بازار شناسی مالزی
ساعت ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٠ دی ۱۳۸۸ 

 ویژگی های جغرافیایی و اقلیمی

سرزمین مالزی با 329 هزار و 847 کیلومترمربع مساحت در جنوب شرقی آسیا و در همسایگی با برونئی ، سنگاپور، تایلند و اندونزی قرار دارد.این شبه جزیره از لحاظ جغرافیائی از دو قسمت کاملاً جدا تشکیل شده  است . در واقع دو بخش متمایزغربی و شرقی شامل ایالات " ساباح Sabah"  و"ساراوک sarawk" از طریق دریای چین جنوبی با 640 کیلومتر فاصله آبی  از یکدیگر جدا شده اند، که هردو بخش دارای منظره مشابهی از دشتهای مرتفع ساحلی و تپه‌ها و کوهستانهای جنگلی هستند و مرتفع ترین آنها ، کوه کینابالو Kinabalu "   " به ارتفاع 4100 متراز سطح دریا  روی جزیره بورنئو قرار دارد.  مرزهای خشکی مالزی 2669 کیلومتر و خطوط ساحلی این کشور 4675 کیلومتر طول دارد .آب و هوای مالزی، گرم و استوایی است و مشخصه اصلی  آن بادهای موسمی سالانه ای است که در ماههای آوریل و اکتبر(فروردین و مهر ) در جنوب غرب و از اکتبر تا فوریه ( مهر تا بهمن ) در شمال غرب می وزد.

بیش از 57 درصد خاک مالزی پوشیده از جنگل های سبز و متراکم است و حدود 7 درصد از این سرزمین به کشت و زرع اختصاص دارد .

مالزی تاکنون به عضویت معاهدات بین المللی محیط زیست ، تغییرات آب و هوایی ، پروتکل کیوتو ، بیابان زدایی ، مناطق حفاظت شده ، قانون دریا ، حفاظت از لایه اوزون ، ذخایر زنده دریایی ، آلودگی کشتی ها ، پیمان قطع درختان جنگلی و .... پیوسته است .

ویژگی های جمعیتی ، بهداشتی و فرهنگی

جمعیت مالزی بالغ بر 25 میلیون و 700 هزار نفر است که 4/31 درصد از آنها زیر 14 سال ، 6/63 درصد بین 15 تا 64 سال و 5 درصد نیز بیشتر از 65 سال سن دارند.

نرخ زاد و ولد در این کشور 24/22 در هزار ، نرخ مرگ و میر 02/5 در هزار و متوسط نرخ رشد سالانه جمعیت 72/1 درصد است.  از طرف دیگر بالغ بر 70 درصد از جمعیت مالزی در مناطق شهری زندگی می کنند .

ساکنین کشور مالزی از نژادهای مالایی (4/50 درصد)، چینی (7/23 درصد)، هندی (1/7 درصد ) و  نژاد مرکب اوراسیایی، کامبوجی، ویتنامی و قبایل بومی ( 12درصد )  تشکیل شده اند .

 مالایایی هایی که بزرگترین گروه جمعیتی مالزی را تشکیل می‌دهند، همگی مسلمان هستند ، البته این گروه به همراه سایر مسلمانان بیش از 62 درصد جمعیت مالزی را شامل می شوند . حدود 20 درصد مالزیایی ها نیز پیرو مذهب بودا هستند . مابقی مردم این به ادیان هندو و مسیحیت اعتقاد دارند .

مالزیایی ها برای گسترش و توسعه بهداشت اهمیت  زیادی قائل هستند بطوری که 5 درصد بودجه توسعه بخش اجتماعی دولت به بهداشت عمومی اختصاص دارد . از طرفی  دولت مالزی با افزایش و بالا رفتن سن جمعیت، تصمیم دارد برنامه نوسازی بیمارستانهای موجود، ساختمان و تجهیزات جدید پزشکی، گسترش تعداد پلی کلینیکها (درمانگاه ها)، و ارتقاء آموزش و توسعه ترویج از راه دور بهداشت را به اجرا گذارد .

در حال حاضر  ۱4 بیمارستان دولتی و مرکز بهداشتی با ظرفیت کلی ۲۸۱۶۳تخت وجود دارد. همچنین ۷ موسسه تخصصی درمانی (از جمله موسسات روانشناسی) با ظرفیت ۶۲۹۲تخت در مالزی فعال است . همچنین حدود 230 بیمارستانهای خصوصی (از جمله زایشگاه و شیرخوارگاه) در مالزی وجود دارد که ظرفیت ۹۴۹۸تخت را فراهم می سازند.

 با توجه به بهبود امکانات بهداشتی و درمانی در سالهای اخیر امید به زندگی در میان مردان مالزی 56/70 سال و در بین زنان این کشور به 21/76 سال افزایش یافته است.

زبان رسمی مردم این کشور مالایایی  یا " باهاسا مالایو    Bahasa Malaysia " است. البته زبانهای دیگری نظیر انگلیسی ، چینی ، تامیل  Tamil ، تلوگو  Telugu، پنجابی    Panjabi  و تای   Thaiنیز در این سرزمین رواج دارد .

 هم اکنون حدود 93 درصد از مردان و 87 درصد از زنان بالای 15 سال در مالزی توانایی خواندن و نوشتن دارند .

تقسیمات کشوری و ویژگی های سیاسی

شهر زیبای "  کوالالامپور  " Kuala Lumpurپایتخت  مالزی است و دیگر شهرهای مهم این کشور عبارتند از :  پرلیس (Perlis) ، پولائوپینانگ (pulau pinang) ، کدا (kedah) ، پراک (perak) ، سلانگور (selangur) ، نیجری سیمیلان (Negerisembilan) ، ملاکا (melaka) ، جهور (johor) ، پاهانگ (pahang) ، ترنگوانو (Teregganu) ، کلانتان (kelantan).

البته مرکز حکومت و وزارت‌خانه‌های این کشور در شهر جدید پوتراجایاPutrajaya (پایتخت اداری) این کشور واقع است.

همچنین ایالت ساباح(sabah) هم خود متشکل از 5 بخش با نامهای تاوائو (Tawau) ، سانداکان (sandakan) ،کودات (kudat) ، ساحل غربی (west coast) و بخش داخلی (interior) میباشد.

ایالت ساراوک (sarawk) هم خود متشکل از 9 بخش با نامهای کوچینگ (kuching) ، سری امان (sri Aman) سیبو (sibu) ، مایری (Miri) ساراکی (sarakei) ، لیمبانگ (limbaug) کاپیت (kapit) ، بینتلو (Bintulu) و کوتاساماران (kota samaran) است.

مالزی کشوری با حکومت پادشاهی مشروطه است واز سوی یک حاکم عالی که معمولا از آن به عنوان سلطان یاد می‌شود، اداره می‌گردد. پادشاه برای یک دوره پنجساله از میان 9 سلطان موروثی ایالات مالایایی سلانگور (selangor) ، نیگری سمبیلان (Negeri sembilan) ، جهور (Johor) ، پاهنگ (Pahang) ، ترن گانو (Terengganu) و کلانتان (kelantan) که به ائتلاف  " ناسیونال باریسان " معروف است ، انتخاب می‌شود. چهار ایالت دیگر ، دارای فرماندارانی هستند که درامر این انتخاب شرکت نمی‌کنند. این امر موجب می‌شود که مالزی یک کشور دارای سلطنت محسوب شود. سلطان  " میزان زین العابدین "  پادشاه فعلی مالزی 3 سال پیش برتخت نشست.

مالزی دارای یک مجلس نمایندگان (Dewan Rakyat) یعنی "خانه ملت" و یک مجلس سنا یا (Dewan Negara) یعنی خانه کشور است. مجلس ۲۱۹ عضوی نمایندگان از طریق هیاتهای تک عضوی موکلانی انتخاب می‌شوند که اعضای آن برای حداکثر یک دوره ۵ ساله برگزیده شده اند. قدرت قانونگذاری بین قانونگذاران فدرال و ایالتی تقسیم می‌شود. تمام ۷۰ سناتور آن برای مدت ۳ سال متصدی امور وکالت خود هستند که ۲۶نفر از آنها از سوی مجامع ایالتی ، ۲ نفر به نمایندگی از منطقه فدرال کوآلالامپور، یعنی یک نفر از حوزه‌های فدرال لابوان و پوتراجایا، و ۴۰نفر باقی نیز توسط شاه منصوب می‌شوند. انتخابات پارلمانی مالزی دست کم یکبار در هر۵ سال برگذار می‌شود.

قدرت اجرایی در اختیار کابینه هیات دولت به ریاست نخست وزیر است که خود از سوی حزب برنده در انتخابات مجلس تعیین می شود . نخست وزیر فعلی مالزی آقای  " نجیب تون رزاق "  سال پیش به دنبال استعفای " احمد بداوی " نخست وزیر قبلی این کشور برگزیده شد

مالزی علاوه بر سازمان ملل متحد در بانک توسعه آسیا ، سازمان بین المللی خواربار و کشاورزی ، گروه 15 ، گروه 77 ، آزانس بین المللی انرژی اتمی ، بانک بین المللی ترمیم و توسعه ، سازمان بین المللی هواپیمایی ، اتاق بین المللی بازرگانی ، جامعه بین المللی توسعه ، بانک توسعه اسلامی ، صندوق بین المللی توسعه کشاورزی ، سازمان بین المللی صلیب سرخ ، سازمان بین المللی نقشه برداری دریایی ، سازمان بین المللی کار ، صندوق بین المللی پول ، سازمان بین المللی دریانوردی ، سازمان بین المللی پلیس جنایی ، سازمان کنفرانس اسلامی ، سازمان بین المللی استاندارد ، اتحادیه بین المجالس ، اتحادیه بین المللی ارتباطات ، جنبش عدم تعهد ، سازمان منع تکثیر سلاح های شیمیایی ، کمیسیون توسعه و تجارت سازمان ملل متحد ، سازمان توسعه فرهنگی ملل متحد، سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، کنفدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری ، اتحادیه جهانی پست ، سازمان بهداشت جهانی ، سازمان جهانی مالکیت معنوی، سازمان جهانی مهاجرت، سازمان جهانی تجارت ، سازمان جهانی هواشناسی ، اتحادیه اقتصادی آسیا و اقیانوسیه ، انجمن ملی جنوب شرق آسیا ،بانک تسویه بین المللی ، کنفدراسیون اتحادیه های بین المللی تجارت ، آژانس تضمین سرمایه گذاری های چند جانبه  و سازمان چهانی گمرک عضویت دارد .

ویژگی های اقتصادی

مالزی از سال 1971 میلادی تلاش کرد اقتصاد خود را که بیشتر به محصولات کشاورزی وابسته بود به اقتصادی صنعتی تبدیل کند.

مسئولان این کشور با کمک انگلیسی‌ها حرکتی را آغاز و به جای اتکا بر نیروی کار داخلی از کشورهای منطقه نیروی کار جذب کردند که بیشتر در معادن و زمین‌های کشاورزی به کار گرفته می‌شدند.

با سرمایه‌گذاری ژاپنی‌ها در صنایع سنگین طی چند سال صادرات به موتور محرکه تولید ناخالص داخلی مالزی تبدیل شد و این کشور توانست تا سال 1990 میلادی رشد متوسط 7 درصدی تولید ناخالص داخلی را به همراه تورم اندک به دست آورد.

این رشد اقتصادی سریع برای مالزی دردسرهایی نیز به همراه داشت. مهمترین معضل کمبود نیروی کار بود که سبب موج شدید مهاجرت به این کشور شد و نیروی کار غیرقانونی در این کشور افزایش یافت.

تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2008 میلادی به 6/221 میلیارد دلار رسید که1/10 درصد آن در بخش کشاورزی، 7/43 درصد در صنعت و 3/46درصد در بخش خدمات تولید شده است.

بحران مالی جهانی سرعت رشد اقتصادی مالزی را به نحو قابل توجهی کاهش داده است ، بطوری که رشد متوازن 2/7 درصدی اقتصاد این کشور در سالهای 2004 تا 2006 اینک به کمتر از 2/3 درصد رسیده است.دولت مالزی سال 2009 ناچار شد برای مقابله با آثار بحران اقتصاد جهانی در چارچوب طرح نجات اقتصادی  حدود 7/19 میلیارد دلار به داخل اقتصاد این کشور تزریق کند ولی آمارها نشان می دهد کاهش رشد اقتصادی این کشور همچنان ادامه دارد .

مالزی 11 میلیون نفر نیروی کار دارد که 13 درصد از آنها در بخش کشاورزی ، 36 درصد در بخش صنعت و 51 درصد در بخش خدمات شاغلند .

 نرخ بیکاری مالزی به واسطه بحران اقتصاد جهانی به 3/3درصد رسیده است. تنها در سال 2009 بالغ بر 200 هزار نفر از مجموع 550 هزار نیروی کار خارجی در مالزی به سبب بیکاری مجبور به ترک این کشور شده اند . هم اینک حدود 1/5 درصد مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند و نرخ تورم آن 4/5 درصد است.

این کشور حدود 4 میلیارد بشکه ذخایر نفتی  دارد و روزانه 511 هزار و 900 بشکه نفت صادر می‌کند. مالزی همچنین بالغ بر 35/2 تریلیون مترمکعب ذخایر گاز طبیعی دارد .دولت  مالزی اخیرا برآورد کرده است که با حجم فعلی تولید قادر خواهد بود برای ۱۸ سال نفت و به مدت ۳۵سال گاز طبیعی تولید کند. مالزی در سال ۲۰۰۴رتبه بیست و چهارم جهانی را از لحاظ ذخایر نفتی و سیزدهم را از نظر گاز طبیعی در دنیا داشت.

این کشورهمچنین منابع غنی از قلع ، طلا ، زغالسنگ ، مس ، سنگ آهن ، بوکسیت ، خاک رس، کائولن، سیلیس، آهک، باریت، فسفاتها و سنگهای ساختمانی همچون گرانیت و نیز بلوکها و قطعات مرمر دارد . مالزی تا زمان فروپاشی بازار قلع در دهه۱۹۸۰، به تنهایی بزرگترین تولید کننده قلع جهان بود. در قرون۱۹ و۲۰، قلع نقش مهمی را در اقتصاد مالزی ایفا می‌کرد.

از لحاظ کشاورزی نیز ، مالزی اولین صادر کننده پلاستیک طبیعی (کائوچو) و خرمای روغنی در جهان است . علاوه برآن تولید الوار و تنه‌های بریده شده درختان، کاکائو، فلفل ، آناناس و تنباکو موجب رشد این بخش شده است. در حوزه صنعت نیز مالزی تولید کننده کالاهای متنوعی نظیر فرآورده های نفتی ، مواد شیمیایی ، تجهیزات الکترونیکی ، لوازم خانگی ،روغن نخل ، عطریات، منسوجات ، مواد غذایی ، لاستیک ، کاغذ و کالاهای مصرفی است.

مالزی در بخش گردشگری نیز توانایی اقتصادی قابل توجهی دارد و برنامه های اخیر دولت این کشور، اقتصاد ملی را به سمت توسعه گردشگری و جذب درآمدهای خدماتی از صنعت توریسم سوق داده است ، بطوری که درآمدهای گردشگری این کشور در سال 2008 به حدود 14 میلیارد دلار رسید .شبه جزیره مالزی به دلیل داشتن سواحل متعدد یکی از بزرگترین و مهمترین مکانهای غواصی در دنیا محسوب می‌شود. محدوده ساراواک به دلیل داشتن آبهای شفاف و تنوع ماهی ها از زیباترین جاذبه‌های مالزی به شمار می‌رود.

 جنگل ملی  مالزی ( که از قدیمی ترین جنگلهای جهان به شمار می رود ) در کنارطبیعت زیبا و استوایی شهرهای ساحلی ،  مکانهای متعددی را برای گردشگران علاقمند به طبیعت ایجاد کرده است.

برج‌های دوقلوی پتروناس که متعلق به شرکت نفتی پتروناس مالزی هستند در حال حاضر بلندترین برجهای دوقلوی جهان محسوب می شوند که یکی از مکانهای توریستی شهر کوالالامپور است.

همچنین مجسمهٔ ایستادهٔ بودا در کوالالامپور بلندترین مجسمهٔ ایستاده دنیاست . پارک پرنده ها نیز دراین  شهر بزرگترین باغ پرنده‌های روباز در جهان محسوب می شود .

ارزش صادرات مالزی در پایان سال 2008 به 198 میلیارد دلار رسید. صادرات عمده این کشور شامل تجهیزات الکترونیکی،‌ نفت و گاز، چوب، ترانزیستور ، شیرآلات ، تجهیزات خودکار پردازش اطلاعات ، تجهیزات و ماشین های اداری ، دستگاههای ارتباطی ، سوئیچهای الکترونیکی، کاغذ، گیرنده های تلویزیونی ، روغن نخل، لاستیک، منسوجات و مواد شیمیایی است که به کشورهای سنگاپور، آمریکا ، ژاپن ، چین ، تایلند ، هنگ‌ کنگ ، کره جنوبی ، هند ، استرالیا و هلند صادر می‌شود.

از سوی دیگر مالزی در سال 2008 حدود 154 میلیارد دلار کالا شامل تجهیزات الکترونیکی ، ‌ماشین‌آلات ، محصولات پتروشیمی ،  پلاستیک ،  وسایل نقلیه ،‌  آهن ، آلومینیوم و مواد شیمیایی وارد کرد که مهمترین بازارهای وارداتی مالزی را کشورهای چین ،  ژاپن ، آمریکا ، سنگاپور ، تایلند ، تایوان ، کره جنوبی، اندونزی و  آلمان تشکیل می دهند.

بر اساس گزارش سازمان توسعه و تجارت مالزی حجم تجارت خارجی این کشور در ‪ ۹ماهه نخست سال 2009 نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن ‪تحت تاثیر تداوم رکود جهانی 21درصد کاهش داشته است. آمارها نشان می دهد در9ماه نخست سال 2009 این کشور نزدیک به ‪ 25میلیارد دلار مازاد تجاری داشته ولی میزان صادرات ‪ آن ‪  7/20 درصد و میزان واردات  ‪ ۲۱/۴درصد نسبت به مدت مشابه سال 2008 کاهش یافته است.

ارزش ذخایر ارزی مالزی حدود 90 میلیارد دلار و میزان ذخایر طلای آین کشور حدود 900 میلیون دلار برآورد می شود . این در حالیست که مالزی بالغ بر 3/75 میلیارد دلار بدهی خارجی دارد .

واحد پول مالزی " رینگیت " نام دارد که حدود 3500 ریال ایران است. هر دلار آمریکا با 6/3 رینگیت برابری می کند . ( نرخ برابری اول ژانویه 2010)

 اخیرا به دنبال آشکار شدن نشانه‌هایی مبنی برعدم تحقق اهداف برنامه توسعه بلند مدت مالزی موسوم به چشم انداز2020 ، دولت این کشور تلاش هایی برای ارائه مدل جدید اقتصادی به منظور اطمینان از دستیابی به اهداف این برنامه آغاز کرده است. این مدل مبنا و جهت توسعه اقتصادی این کشور را در آینده ترسیم خواهد کرد که بر اساس آن مالزی باید از یک کشور نیمه صنعتی با درآمد متوسط به یک اقتصاد مبتنی بر فناوری پیشرفته با مهارت بالا و پر درآمد تبدیل شود.

ظهور عوامل و فاکتورهای پیش بینی نشده در برنامه چشم انداز توسعه مالزی از جمله بروز بحران مالی جهانی ، اثرات ناشی از تغییر و تحولات سیاسی در اقتصادهای بزرگ جهان همچون آمریکا، پدیده ناامنی و تروریسم و اثرات آن بر توسعه اقتصادی چه در سطح ملی و چه در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله عواملی است که نقش مهمی در تعویق  اجرای اهداف برنامه توسعه ‪ ۲۰۲۰دارد.

گفتنی است هدف نهایی سند توسعه بلند مدت مالزی موسوم به چشم انداز2020 تبدیل شدن مالزی به کشوری کاملا توسعه یافته تا 10 سال آینده است.

در این سند تاکید شده که طی دوره ‪ ۱۹۹۰ -۲۰۲۰هر ده سال یکبار تولید ناخالص داخلی باید دو برابر شود که برای رسیدن به این هدف تولید ناخالص ملی باید از سال ‪ ۱۹۹۰تا سال ‪ ۲۰۲۰هشت برابر افزایش یابد که این امر مستلزم رشد اقتصادی سالانه ‪ ۷درصدی است. ضمن آنکه نباید صرفا بدنبال رشد بود بلکه باید به ایجاد ثبات، پایین نگه داشتن تورم، تضمین پایداری و توسعه کیفیت زندگی و سطح زندگی توجه کرد.

مالزی براساس این سند توسعه مترصد است تا سال 2020اقتصادی متنوع و متوازن، صنعتی قوام یافته و با پایه گسترده، کشاورزی نوین و بالغ و خدماتی کارآمد، مولد و قوام یافته داشته باشد.

این برنامه مالزی را در مسیری قرار می دهد تا 10 سال دیگر اقتصادی چابک و سازگار با الگوهای متغیر عرضه و تقاضا و رقابت ومتکی بر تکنولوژی داشته باشد .

مالزی به لحاظ امکانات ترانزیتی هم اکنون  جاده‌های مناسبی دارد که تمامی شهرها و نقاط اصلی را در شبه جزیره مالزی به هم متصل می‌کند. طول شبکه آزادراهی مالزی بالغ بر ۱۱۹۲کیلومتراست. این شبکه تمامی شهرها و مراکز اصلی همچون دره کلانگ، جوهور باهرو و پنانگ را به دیگر نقاط ارتباط می‌دهد. بزرگراه اصلی دیگری نیز در امتداد شمال به جنوب مالزی کشیده شده است .این بزرگراه بخشی از شبکه بزرگراهی آسیا است که تایلند و سنگاپور را نیز به هم متصل می کند.

خط آهن مالایایی در غرب مالزی  نیزشبکه گسترده‌ای دارد که تمام نواحی و شهرهای این شبه جزیره و از جمله سنگاپور، را به یکدیگر ارتباط می‌دهد.

بنادر BintuluJohor Bahru , ، Kuantan ، Labuan ، George Town (Penang),Port Kelang , و Tanjung Pelepas هم در اطراف شبه جزیره مالزی توانیی پهلو دهی به کشتی های بزرگ تجاری را دارند.

مالزی همچنین 38 فرودگاه‌ در رده بالای دنیا دارد که امکان ترانزیت کالا و مسافر را به نقاط مختلف جهان میسر می کنند . فرودگاه بین المللی کوآلالامپور ، فرودگاه بین المللی بایان لپاز، فرودگاه بین المللی کوچینگ و فرودگاه بین المللی لنگکاوی که جزو 15 فرودگاه نخست دنیا هستند .

مناسبات اقتصادی ایران و مالزی

ایران سومین شریک تجاری مالزی در خاورمیانه محسوب می شود و حجم معاملات اقتصادی دوکشور هم اکنون حدود  600 میلیون دلار است .

مالزی در 8 سال اخیر حجم سرمایه گذاری خود در ایران را از 3 میلیارد به 20 میلیارد دلار رسانده است که همین امر نشان از برقراری روابط خوب بین دو کشور است. عمده این سرمایه گذاری ها در بخش استخراج نفت و گاز و تولید فرآورده های پتروشیمی است .

ایران و مالزی تاکنون در7 جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی که آخرین آنها آبان 1387 در کوالالامپور برگزار شد ، راههای توسعه مناسبات تجاری و صنعتی را بررسی کرده اند که حاصل آنها امضای یادداشت تفاهم های مهمی در زمینه توسعه گردشگری ، توسعه صادرات ، افزایش همکاریهای امور زنان و خانوار ، مشارکت در پروزه ابر شاهراه چند رسانه ای ( MSC ) ، توسعه همکاریه های اتاقهای بازرگانی ، تشکیل شورای تجاری مشترک و همچنین موافقت نامه های اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و تشویق و حمایت از سرمایه گذاری های دو جانبه است .

نفت خام ، اتیلن ، پروپیلن ، بوتیلن ، بوتادین مایع شده ، روغن های صنعتی ، خرما ، فرش دستباف ، پسته ، انواع سنگ های آهکی ، مس ، ورق های برنجی ، دی اتانول آمین و برخی خشکبار مهمترین کالاهای صادراتی ایران به مالزی را شامل می شوند .

در مقابل مالزی کالاهایی نظیر روغن نخل ، اتیلن کائوچو ، ماشین های نورد ساخت لوله ، نخ پلی استر ، قطعات مورد نیاز صنایع هوایی ، لاتکس کائوچو و شیره استیرن به ایران صادر می کند .

تراز بازرگانی ایران با مالزی از سال 1373 لغایت 1387

                                                                                                                ارزش : هزار دلار

  سال

ارزش صادرات ایران

به مالزی

ارزش واردات ایران از مالزی

تراز بازرگانی

1373

3435

44523

41088-

1374

4577

102963

98386-

1375

9772

98356

88584-

1376

10376

94842

84466-

1377

10383

95922

85539-

1378

4076

100248

96172-

1379

9394

122372

112978-

1380

15496

189129

173633-

1381

8432

195357

186925-

1382

8910

269902

260992-

1383

18504

298880

280376-

1384

27068

328449

301380-

1385

36266

368222

331956-

1386

31406

420295

388889-

1387

178000

405000

227000-

 

ماخذ : WWW.TPO.IR

 نوشته : کامران نرجه