فصل نوین همکاریهای مشترک ایران و ارمنستان

سفر آقای سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری ارمنستان در رأس یک هیأت بلندپایه سیاسی و اقتصادی به ایران سرآغاز گسترش روابط تجاری و صنعتی تهران و ایروان قلمداد می‌شود. به ویژه آنکه قرار است در این سفر راههای توسعه همکاری‌های دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و تبادل نظر رئیسان جمهور دو کشور قرار گیرد و چند سند همکاری مهم میان دو کشور به امضاء برسد که سند نهایی احداث خط‌آهن ایران و ارمنستان از جمله این اسناد است.

جمهوری ارمنستان با 29 هزار و 800 کیلومترمربع مساحت در شمال غربی جمهوری اسلامی ایران واقع است و اگرچه تنها 35 کیلومتر با کشور ما مرز مشترک دارد ولی یکی از مناسب‌ترین مسیرهای دسترسی زمینی و ریلی ایران به جمهوری‌های غرب روسیه و کشورهای اروپای شرقی محسوب می‌شود.

طرح اتصال خط‌آهن ایران به ارمنستان که حلقه مفقوده ارتباط ریلی جنوب و شرق آسیا به اروپای غربی درکریدور شمال ـ جنوب محسوب می‌شود، حدود 470 کیلومتر طول خواهد داشت که 60 کیلومتر از آن در ایران و 410 کیلومتر در خاک ارمنستان خواهد بود.

این شبکه ریلی که قرار است با هزینه‌ای معادل یک میلیارد و 200 میلیون دلار میان دو کشور ایجاد شود، در آینده به کانال مبادله کالاهای تجاری در مسیر کریدور شمال ـ جنوب و علی‌الخصوص میان کشورهای حوزه قفقاز با خلیج‌فارس و شبه‌جزیره هند مبدل خواهد شد.

از سوی دیگر ایران و ارمنستان درصدد امضای تفاهم‌نامه مشترکی هستند که برمبنای آن جمهوری اسلامی ایران در ازای صدور گاز به ارمنستان، از این جمهوری برق خریداری می‌کند.

خط لوله‌ای که قرار است گاز ایران را به خاک ارمنستان منتقل کند از سوی کارشناسان شرکت ایرانی صایز تکمیل شده و به صورت موقت به ارامنه تحویل داده شده است. صدور گاز ایران نیز به‌طور رسمی از ماه آینده به ارمنستان آغاز خواهد شد.

همچنین بزودی برروی رودخانه مرزی ارس دو نیروگاه 130 مگاواتی مجموعاً به ظرفیت 270 مگاوات با همکاری دو کشور احداث خواهد شد که بهره‌برداری از آنها موجب تأمین انرژی الکتریکی مورد نیاز استان‌های شمال غربی ایران در زمان‌های اوج مصرف خواهد شد.

این سفر علاوه بر تأمین منافع ملی دو کشور از طریق امضای اسناد همکاری‌های دوجانبه موجب تعمیق و تحکیم مناسبات دیرینه دو کشور دوست و همسایه در منطقه آسیای میانه می‌شود و صلح و ثبات بیشتر را برای سایر همسایگان نوید خواهد داد.

 نوشته : کامران  نرجه   Kamran  Narjeh

این یادداشت در تاریخ ٢۵ فروردین ١٣٨٨ همزمان با سفر رئیس جمهور ارمنستان به ایران در صفحه ٢ روزنامه اطلاعات درج شده است

/ 0 نظر / 4 بازدید