تجارت پارسی در اردو بازار ( گزارش سفر به پاکستان ) قسمت سی و نهم

دیدار با وزیراقتصاد ایالت پنجاب برای اعضای هیات اعزامی ایران ، مهمترین ملاقات در سفر به پاکستان بود . جلسه ای که با هماهنگی کنسولگری کـشـورمـان در لاهـور تـدارک دیـده شـده بـود و می‌توانست نقش تعیین کننده ای در موفقیت این سفر تجاری داشته باشد .

دکتر مجتبی شجاع الرحمان 45 ساله علاوه بر تصدی پست وزارت اقتصاد در ایالت پنجاب ، وزیر آموزش و پرورش ، آموزش عالی ، حمل و نقل و مخابرات این ایالت فدرال هم بود .

ملاقات هیات ایرانی با این مقام دولتی که بیش از 3 ساعت به طول انجامید ، در محل دفتر سروزیر پنجاب و در میان تدابیر شدید امنیتی ارتش پاکستان انجام شد . حتی خبرنگاران معتبر پاکستان هم به دلیل محدودیت اعمال شده از سوی پلیس اجازه ورود به محل مذاکرات را نداشتند ، البته خوشبختانه این محدودیت ها شامل من به عنوان یکی از اعضای هیات ایرانی نشد و توانستم تجهیزات تصویربرداری همراهم را به داخل جلسه ببرم و پس از خاتمه مذاکرات هم مشروح گفتگوها و همچنین تصاویر لازم را در اختیار خبرنگاران پاکستانی بگذارم .

شجاع الرحمان در ابتدای این جلسه با استقبال از پیشنهاد ایران برای تامین منابع مالی ساخت نیروگاه های خورشیدی در لاهور تعهد کرد موافقت دولت مرکزی پاکستان را برای برقراری پرواز های مستقیم شرکت هواپیمایی « آسمان » و شرکت هواپیمایی « ماهان » بین تهران و لاور جلب کند .

وی همچنین از مذاکرات هیات ایرانی با طرف های پنجابی برای مشارکت در تجهیز 500 هزار خانه این ایالت به برق خورشیدی استقبال کرد و ادامه داد پیشنهاد ایران برای تامین منابع مالی این پروژه کاملا قابل توجه است.

شجاع الرحمان در بخش دیگری از سخنان خود به همکاری ایالت پنجاب با سازمان همیاری های شهر مشهد در احداث یک کشتارگاه صنعتی در این ایالت اشاره کرد و گفت : این مجتمع عظیم صنعتی با سرمایه ای معادل 7/1 میلیارد روپیه در حال ساخت است و بزودی به بهره برداری خواهد رسید . ضمن آنکه همکاری های علمی و تحقیقاتی میان پژوهشگاه لاهور با موسسه سرم سازی رازی در تولید داروهای دامی از مدتها قبل ادامه دارد .وی همچنین به سرمایه گذاری گروهی از صنعتگران ایران در اکتشاف کوارتز از ایالت پنجاب اشاره کرد و گفت : این قبیل طرح های در دست اجرا نشان می دهد که ظرفیت همکاری مشترک میان ایالت پنجاب و شهرهای مختلف ایران وجود دارد . رئیس اتاق بازرگانی تهران هم در این دیدار ضمن ارائه گزارشی جامع از توافقات صورت گرفته با طرف های پاکستانی گفت : ایران برای راه اندازی نیروگاه های برق آبی در شمال پنجاب بزودی هیاتی کارشناسی به این ایالت اعزام خواهد کرد .

وی به نمایندگی از شرکت های ایرانی درگیر با اجرای پروژه های برق خورشیدی در پاکستان تعهد کرد ایران دانش فنی تولید سلول های خورشیدی را به پاکستان منتقل می کند .وی گفت : در مذاکرات صورت گرفته با پاکستانی ها قرار شد تا ایران با در اختیار گرفتن یک معدن زغال سنگ در ایالت پنجاب یک نیروگاه حرارتی 200 مگاواتی در این ایالت بسازد. همچنین ایران موضوع ساخت یک نیروگاه حرارتی 200 مگاواتی دیگر را در مظفر آباد پنجاب با استفاده از زغال سنگ انتقالی از ایالت بلوچستان مورد بررسی قرار می دهد .

وی گفت : ایران پیش از این برای صادرات 1000 مگاوات برق به پاکستان به توافق رسیده است . ضمن آنکه خط انتقال برق ایران به « گوادر » پاکستان توسط فعالان بخش خصوصی تا یک سال و نیم دیگر به بهره برداری خواهد رسید . علاوه برآن سال گذشته قرارداد احداث نیروگاه های بادی در کراچی توسط بخش خصوصی ایران منعقد شده است .

 

نوشته: کامران نرجه

این پاورقی در صفحه 17 روزنامه اطلاعات سه شنبه 23  آبان 1391 درج شده است .

 

/ 0 نظر / 26 بازدید