تجارت پارسی در اردو بازار ( گزارش سفر به پاکستان ) قسمت هشتم

بررسی های دیگری نشان می دهد حدود 37 درصد از مردم این کشور در مناطق شهری و مابقی در مناطق روستایی زندگی می کنند . به عبارت دیگر بافت غالب زندگی مردم در پاکستان بر گرفته از فرهنگ روستا نشینی است . این فرهنگ در تمامی ابعاد تولید و مصرف کالا و خدمات ریشه دارد و هدایت کننده نظام مدیریت اقتصادی است . بنابر این کالاهایی با مصارف شهری  حداکثر یک سوم از نیاز بازار مصرفی پاکستان را شامل می شوند . از سوی دیگر همین زندگی روستایی و فرهنگ منبعث از آن بر شیوه های تولید در پاکستان تاثیر داشته و مانع از ایجاد نظام مدرن صنعتی که خاصه جوامع شهری است ، شده است  . در این اجتماع 193 میلیون نفری ، پنجابی ها 68/44 درصد ، پشتون ها 42/15 درصد ، سندی ها 1/14 درصد ، مهاجرین 57/7 درصد و بلوچ ها 57/3 درصد  از جمعیت را شامل می شوند .

از بعد فرهنگی نیز کمتر از 70 درصد مردان و 40 درصد از زنان بالای 12 سال در پاکستان توانایی خواندن و نوشتن دارند  . البته این ارقام در مناطق قبایلی به مراتب کمتر و نشان دهنده آمار بالای بیسوادی در این کشور است . با این حال پاکستان در شهرهایی نظیر لاهور و اسلام آباد مراکز علمی معتبری دارد که در جزو دانشگاههای بزرگ منطقه محسوب می شوند . نظام تحصیلات پیش دانشگاهی در پاکستان بر اساس یک دوره 5 ساله برای آموزشهای ابتدایی ، یک دوره 3 ساله برای آموزشهای راهنمایی ، یک دوره 2 ساله برای آموزشهای متوسطه و یک دوره 2 ساله برای آموزش های پیش دانشگاهی تدوین شده است . تعلیم و تربیت در ایالات فدرال پاکستان زیر نظر وزارت آموزش و پرورش از سن 5 تا 16 سالگی اجباری و رایگان است . در این کشور سالانه حدود 450 هزار نفر از دانشگاهها فارغ التحصیل می شوند ولی نیاز صنایع و بخش های مختلف اقتصادی پاکستان به افراد تحصیلکرده و کاردان به مراتب بیشتر از این ارقام است .

هزینه های آموزشی هم اکنون 2 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را شامل می شود ولی دولت مرکزی پاکستان به پیشنهاد دولت فدرال پنجاب تصمیم دارد هزینه های آموزش و پرورش را تا 7 درصد GDP افزایش دهد . با توجه به استاندارد جهانی آموزش در رتبه بندی دانشگاه های جهان،  بر اساس گزارش منتشره در سال 2010 دو دانشگاه پاکستان در میان 200 دانشگاه با تکنولوژی بالا دنیا قرار دارند و یازده دانشگاه پاکستانی دیگرنیزاز جمله موسسه فناوری فضایی قائد اعظم ، ، دانشگاه علم و صنعت ملی و دانشگاه کراچی، جزو 1000 دانشگاه برتر دنیا هستند .

این شاخص ها نشان می دهند که فضای کار برای صادرکنندگان خدمات آموزشی ایران در پاکستان بسیار مستعد است . پاکستان همچنان که به سمت صنعتی شدن گام بر می دارد ، به تقویت نیروی کار خود در زمینه های فنی و حرفه ای نیازمند است . از سوی دیگر تولید کنندگان کالاهای آموزشی و محصولات فرهنگی  بازار بزرگی در پاکستان خواهند داشت که ورود به آن با توجه به قرابت های فرهنگی دو کشور قطعا سود آور است .

یکی دیگر از شاخص های مهم اجتماعی در هر کشور که تاثیر بسزایی در تعاملات تجاری و صنعتی دارد ، موضوع بهداشت و درمان است . بهداشت و درمان در پاکستان به طور عمده در بخش خصوصی  مدیریت و اجرا می شود . در این کشور همانند سایر کشورهای آسیای جنوبی، زیرساخت های سلامت و بهداشت در مناطق شهری مناسب است اما فقر امکانات بهداشتی و درمانی  در مناطق روستایی بسیار بالا است.  طبق جدیدترین گزارش سازمان بهداشت جهانی ( WHO) حدود 19درصد از جمعیت و 30 درصد از کودکان زیر پنج سال پاکستان دچار سوء تغذیه هستند. همچنین آمار مبتلایان به عفونت های حاد تنفسی در این کشور بالاست که کودکان بیشترین گروه دربرگیرنده آن را شامل می شوند . شاخص دیگری نشان می دهد که حداقل 12 میلیون نفر از مردم پاکستان مبتلا به بیماری هپاتیت به خصوص از نوع B  و  C هستند .

نوشته : کامران نرجه

این پاورقی در صفحه 17 روزنامه اطلاعات یکشنبه 16 مهر 1391 درج شده است

/ 0 نظر / 40 بازدید