صیانت از نیروی کار، ضرورت توسعه پایدار


دستیابی به توسعه پایدار علاوه بر نیاز به گسترش زیرساخت‌های تجاری و صنعتی مستلزم تعالی منابع انسانی و به ‌ویژه نیروی کار شاغل در بخش‌های مختلف اقتصادی است.

امروزه عمده گرایشهای اقتصادی به این باور رسیده‌اند که در اقتصادهای پیشرو و رقابتی اهمیت نیروی کار پویا کمتر از ارزش سرمایه‌ و ابزار تولید نیست و چه بسا جایگاهی والاتر از دو شاخص دیگر دارد. از این‌رو در اغلب کشورهای توسعه یافته راهبردی که منجر به ارتقاء جایگاه نیروی کار در جامعه شود مورد حمایت قرار می‌گیرد و در برنامه‌های توسعه به اجرا گذاشته می‌شود.

تعالیم اسلام نیز توجه جدی به حمایت از قشر کارگر و قدردانی از تلاش سازنده او در جامعه دارد و در متون و روایات مقدس خود بارها براهمیت کار و تلاش و پشتیبانی از کارگران تأکید می‌کند. به زبان ساده، حدیث معروف <حقوق کارگران را بدهید قبل از اینکه عرق جبین آنها خشک شده باشد> نشان از توجه به حقوق مادی کارگران است.

بدیهی است توجه به نیازهای رفاهی کارگران و ایجاد تعادل میان دستمزد آنان با هزینه‌های معیشتی از یکسو و ارتقاء دانش فنی و حرفه‌ای در آنان از سوی دیگر بطور مستقیم علاوه بر افزایش بهره‌وری در عرصه‌های تولید کالا و خدمات، موجب کاهش ضایعات اقتصادی و ثبات و طول عمر بیشتر سرمایه و ابزار تولید می‌شود.

بنابراین سرمایه‌گذاری در بهبود جایگاه اجتماعی کارگران مطمئناً موجب بالندگی سایر شاخص‌های تولید خواهد شد.

از سوی دیگر توجه به کیفیت زندگی نیروی کار ضامن اجرای عدالت اقتصادی و اجتماعی و کاهش فاصله میان دهک‌های درآمدی است که منجربه شادابی و پویایی اقشار مختلف جامعه می‌شود.

چنین رویکردی به خصوص در کشوری نظیر ایران که حدود 29 میلیون نفر نیروی کار شاغل دارد و ازدیاد نرخ بیکاری در آن طی سالهای اخیر مشکلات عدیده اقتصادی و اجتماعی پدید آورده است، مستلزم صیانت از ظرفیت‌های شغلی موجود و ایجاد بسترهای جدید اشتغال برای نیروی کار فاقد شغل است.

به عبارت دیگر ارج گذاشتن به فعالیت کارگران در جامعه ما علاوه بر تدوین قوانین حمایتی و بهبود شرایط ادامه کار برای شاغلین نیازمند حمایت از فعالیت‌های <کارآفرینی> است.

دفاع از مدیریت‌های کارآفرین و اشتغال‌زا که هدایت نیروی انسانی را برای افزایش راندمان تولید و سالم‌سازی تلاش معاش به عهده دارند، به مثابه حمایت مستقیم از کارگران و توجه به بهبود کیفیت زندگی و دانش فنی آنان است. چرا که صیانت از نیروی کار بدون بسترسازی فعالیت موّلد برای آنان غیرممکن است.

ترویج روحیه کارآفرینی در سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی می‌تواند روحیه نوآوری و شکوفایی را در میان کارکنان افزایش دهد و کارگران را به تلاش مجدانه برای تعالی جایگاه اجتماعی و بهبود شرایط زندگی خود ترغیب نماید.‌

همچنین قدردانی از کارگران موفق و معرفی آنان به عنوان الگوهای پیشرو در جهت تعالی سازمانی موجب تلاش بیشتر در نیروهای کار برای رونق تولید و تسریع در حرکت‌های توسعه‌ای می‌شود.

اتخاذ سیاست‌های اقتصادی که قدرت خرید قشر حقوق‌بگیر و کارگران را در جامعه افزایش دهد و محرومیت‌ها و عقب‌ماندگی‌های اجتماعی و اقتصادی آنان را ترمیم کند و نیز برنامه‌هایی که موجب جلوگیری از هدر رفتن ظرفیت‌های نیروی انسانی بیکار در جامعه شود باید در اولویت برنامه‌های توسعه کلان کشور قرار گیرد تا کارگران به این باور برسند که تلاش صادقانه آنها در جامعه تکریم شده است و انگیزه‌های <کار سالم> برای نسل‌های آینده باقی بماند.

نوشته : کامران نرجه
این مطلب در صفحه ۴ روزنامه اطلاعات ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۷ همزمان با روزکارگر درج شده است .

/ 1 نظر / 3 بازدید
شکلات تلخ

سلام . یک توصیه’ دوستانه مطالب خوبت به دلیل طولانی بودن از دست می ره. خلاصه نویسی و برجسته سازی مخاطب رو سریع تر به هدف می رسونه. موفق باشی