تجارت پارسی در اردو بازار ( گزارش سفر به پاکستان ) قسمت سی و هفتم

تجار و صنعتگران ایران در ادامه مذاکرات خود در ایالت پنجاب با حضور در اتاق بازرگانی و صنایع لاهور از نزدیک با شرکای تجاری و صنعتی خود در این ایالت آشنا شدند . جلسه گفتگو میان تجار در اتاق لاهور یکی از شلوغ ترین دیدارهای هیات ایرانی در سفر به پاکستان بود و در خلال آن صنعتگران بخش خصوصی لاهور برقراری پرواز مستقیم میان این منطقه با تهران را درخواست کردند .

قیصر عرفان شیخ رئیس اتاق بازرگانی و صنایع لاهور که در انتهای دوره تصدی خود بر این تشکل بزرگ اقتصادی بسر می برد ، در این دیدار از ایرانی ها خواست که موانع انتقال پول به پاکستان و بالعکس را برطرف کنند تا سطح تجارت دو منطقه افزایش یابد .

از سوی دیگر در این دیدار تفاهم نامه همکاری های اقتصادی اتاق های بازرگانی و صنایع تهران و لاهور میان یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی تهران و عرفان قیصر شیخ رئیس اتاق بازرگانی و صنایع لاهور به امضا رسید.

در این تفاهم نامه دو طرف برهمکاری با یکدیگر در زمینه تبادل اطلاعات تجاری از فعالان بخش خصوصی یکدیگر و همچنین برگزاری نمایشگاه های تخصصی کالاهای تولیدی پاکستان در تهران و مصنوعات ایران در لاهور به توافق رسیدند. تهران و لاهور همچنین برای افزایش سطح تبادلات بازرگانی با یکدیگر به 2 میلیارد دلار در سال توافق کردند .

علاوه بر آن قرار شد یک کمیته مشترک از سوی اتاق های بازرگانی تهران و لاهور برای پیگیری توافقات انجام شده و عملیاتی کردن آنها تشکیل شود.

گروهی از تجار فیصل آباد هم که برای مذاکره با اعضای هیات ایران به لاهور آمده بودند ، در دیدار جداگانه ای در محل سرکنسولگری کشورمان خواستار تثبیت تعرفه گمرکی واردات میوه از پاکستان در ایران و ایجاد خطوط اتوبوسرانی برای حمل و نقل مسافر میان ایران و پنجاب شدند .

تجار شهر فیصل آباد همچنین با بی اعتنایی به تحریم های اقتصادی علیه ایران اعلام کردند که مناسبات بازرگانی خود را با کشورمان افزایش می دهند .

« مزمل سلطان » رئیس اتاق بازرگانی و صنایع فیصل آباد در این جلسه تاکید کرد که پاکستان آمادگی دارد تمامی نیازهای صنایع نساجی ایران را در زمینه نخ های پنبه ای و الیاف مصنوعی ، ویسکوز و رنگ های نساجی تامین کند.

دکتر آل اسحاق رئیس اتاق تهران هم در این دیدارها با اشاره به عزم فعالان اقتصادی بخش خصوصی دو کشور برای ارتقا سطح مناسبات اقتصادی فی مابین گفت: تجار لاهور می توانند در این برهه از زمان فرصت را غنیمت بشمارند و از فضای به وجود آمده در شرایط تحریم ایران برای توسعه و تحکیم روابط بازرگانی با ایران بهره گیری کنند.وی همچنین از تجار لاهور و فیصل آباد برای ایجاد رابطه با مجامع امور صنفی تولیدی و خدماتی تهران دعوت به عمل آورد تا اصناف دو کشور در پی ریزی الگوی جدید اقتصادی ایران و پاکستان نقش آفرین شوند .رئیس اتاق بازرگانی تهران با استقبال از همکاری میان فعالان بخش خصوصی ایران و پاکستان در زمینه صنایع نساجی پذیرفت تا یک هیات ویژه از مدیران صنایع نساجی ایران برای یافتن راههای توسعه همکاری با این کشور بزودی به فیصل آباد عزیمت کند .

نوشته: کامران نرجه

این پاورقی در صفحه 17 روزنامه اطلاعات یکشنبه 21 آبان 1391 درج شده است .

 

/ 0 نظر / 28 بازدید