تجارت پارسی در اردو بازار ( گزارش سفر به پاکستان ) قسمت بیست و پنجم

سومین روز از سفر هیات تجاری ایران به پاکستان با دیدار نماینده مقام معظم رهبری در این کشور آغاز شد. دفتر حضرت آیت الله سید ابوالفضل بهاء الدینی در یکی از محلات مرکزی شهر که مرکز تجمع شیعیان کراچی است ، قرار دارد . تمامی خیابانها و کوچه های اطراف این محل مملو از عکس ها و بیانات امام خمینی (ره) و همچنین مقام معظم رهبری است که به زبانهای اردو و انگلیسی روی تابلوها و دیوارها نوشته شده است . محله ای شلوغ با معابری تنگ که اغلب خانه و مغازه های آن با بیرق های رنگی مزین به نام مبارک سید الشهدا وحضرت ابوالفضل العباس (ع) مزین شده اند.

حضور و ماموریت آیت الله بهاء الدینی در پاکستان به بیش از دو دهه قبل باز می گردد و دفتر ایشان از همان زمان تاکنون ، در انتهای یکی از کوچه های این محله و با فاصله نسبتا کمی از خیابان اصلی مستقر است.

ساختمان بیت و دفتر آیت الله بها الدینی بنای قدیمی و بسیار ساده ای است که سطح آن از کف حیاط کوچک روبرو ، یکی دو پله بلندتر است ، درست همانند خود ایشان که با وجود مقام علمی و مذهبی بالا در اوج سادگی و یکرنگی هستند .

به محض ورود خودرو تشریفات کنسولگری آقای بهاالدینی برای خیرمقدم به میهمانان ایرانی خود تا مقابل در حیاط آمد و به گرمی از رئیس اتاق بازرگانی تهران و کنسول کشورمان در کراچی استقبال کرد . گفتگو با ایشان در دفتر آیت الله و در حضور یکی از طلاب جوان دفتر صورت گرفت .

دکتر آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی تهران در ابتدای این دیدار ضمن ارائه گزارشی از عزیمت هیات تجاری و صنعتی کشورمان به پاکستان بر اهمیت تقویت مناسبات اقتصادی ، همگام با توسعه روابط فرهنگی دو کشور تاکید کرد .

نماینده مقام معظم رهبری در پاکستان هم خواستار توجه دولت به استفاده از ظرفیت های اقتصادی مناطق مرزی دو کشور شد و با استناد به آمار 800 میلیون دلاری مناسبات اقتصادی ایران و پاکستان تصریح کرد : باید این حجم تجاری بین دو کشور همانطور که مقامات دولت کشورمان با پاکستانی ها توافق کردند، ارتقا یابد.

نماینده ولی فقیه در پاکستان گفت : باید از ثروت های اقتصادی برای افزایش ثروت های معنوی و تعالی فرهنگ پاکستان بویژه جامعه 35 میلیون نفری شیعیان این کشور بهره گرفت.

وی با اظهار گلایه نسبت به تاخیر در اجرای برخی تعهدات اقتصادی ایران در پاکستان : گفت باید در عمل به وعده های خود برای توسعه روابط اقتصادی با این کشور و همچنین توسعه سرمایه گذاری درپاکستان خوش قول باشیم .

آیت الله بهاالدینی افزود : امروز بازنگری در برنامه قبلی همکاری اقتصادی ایران با پاکستان ضرورت دارد وباید نگاه جدیدتری نسبت به این بازار پیدا کرد. نگرشی که در آن تجارت یک مرحله ای جایی ندارد و همکاری های مستمر و چند مرحله ای تجاری و صنعتی مورد حمایت دولت ها قرار می گیرد .

وی همچنین بستر سازی فرهنگی در پاکستان را لازمه موفقیت فعالیت های اقتصادی دانست و افزود : قطعا توسعه روابط تجاری و صنعتی بین دو کشور منجر به بهبود شرایط امنیتی منطقه خواهد شد .

نوشته : کامران نرجه

این پاورقی در صفحه 17 روزنامه اطلاعات شنبه 6 آبان 1391 درج شده است

/ 0 نظر / 27 بازدید