تجارت پارسی در اردو بازار( گزارش سفر به پاکستان ) قسمت بیست و سوم

دستگاههای دولتی پاکستان در واکنش به موضوع تحریم‌های اقتصادی ایران، محتاط‌تر از فعالان بخش خصوصی این کشور هستند. تقریبا تمامی مقامات و سازمانهای غیر دولتی ایالت سند در مذاکره با اعضای هیات تجاری و صنعتی کشورمان بر لزوم گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور و بی توجهی به تهدیدات کشورهای بیگانه برای ایجاد رابطه با ایران تاکید می‌کنند اما مسئولان دولتی با احتیاط فراوان نسبت به این مساله، از ارائه برنامه و راهکار روشن برای گسترش رابطه اقتصادی با ایران سر باز می‌زنند.

یکی از این مقامات دولتی سیدقائم علیشاه سروزیر ایالت سند و از اعضای اصلی حزب حاکم مردم است که با وجود برنامه ریزی قبلی برای دیداربا هیات اقتصادی ایران پیش از ورود مقامات ایرانی به ساختمان سروزیری، به بهانه حضور در میتینگ انتخابات محلی، مسئولیت مذاکره با مقامات ایرانی را به معاون خود سپرد و در جلسه حضور نیافت.

برخی از مسئولان تشکل‌های خصوصی کراچی این عمل سروزیر ایالت سند را نشان دهنده واهمه مقامات دولت محلی از تشدید فشارهای خارجی برای ایجاد رابطه با ایران و سوءاستفاده احزاب رقیب از این ماجرا در آستانه برگزاری انتخابات ایالتی قلمداد کردند.

طبق قانون فدرال در پاکستان، سروزیر پس از فرماندارعالی‌ترین مقام اجرایی در هر ایالت محسوب می‌شود و مسئولیت کابینه ایالتی با اوست. دولت‌های فدرال فقط در امور سیاست خارجی و مسائل نظامی تابع دولت مرکزی هستند و در سایر امور مجازند به شکل اختصاصی تصمیم‌گیری کنند. کابینه سید قائم علیشاه دارای 47 عضو است که در میان وزرای اقتصادی آن می‌توان به «سیدمراد علیشاه» وزیر امور دارایی و انرژی، «میر نادرخان ماجسی» وزیر غذا، «سیف‌اله خان زرجو» وزیر آبیاری، «اختر جدون» وزیر حمل و نقل، «مهتاب خان دهار» وزیر درآمد، «موکیش کومار» وزیر مالیات، «سید شعیب احمد بخاری» وزیر قیمت‌گذاری و عرضه، «امیر نواب» وزیر کار و «محمد شهریارخان مهار» وزیر انرژی‌های جایگزین اشاره کرد.

ساختمان سروزیری ایالت سند که در غروب دومین روز از سفر هیات تجاری و صنعتی ایران پذیرای اعضای این هیات بود، کاخی قدیمی و بزرگ در مرکز کراچی است که از سوی نیروی‌های پلیس و گارد نظامیان به شدت محافظت می‌شود. بنای اصلی سروزیری که در میان باغی بزرگ مستقر است، اتاقها و راهروهای باشکوهی شبیه ساختمان‌های عهد قاجار دارد. سقف بلند و پنجره‌های کشیده این ساختمان که اتاقهای آن مفروش به فرش‌های نفیس و دیوارهای آن مزین به هدایای سفرا و مقامات سیاسی و اقتصادی دیگر کشورها است، شماعی از معماری بریتانیا را در ذهن هر بیننده‌ای تداعی می‌کند.

معاون سروزیر ایالت سند که با تاخیری نسبتا طولانی به استقبال سرکنسول و اعضای هیات تجاری و صنعتی کشورمان در این ساختمان آمد، با اظهار تاسف از اختلال پدید آمده در برنامه ملاقات سروزیر گفت: ایران همسایه قدیمی ماست و ما این کشور را خانه دوم خود می‌دانیم.

وی در ادامه تأکید کرد: ما از گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با ایران دفاع می‌کنیم و حتی اگر دشمنان ما را تهدید کنند مایلیم مناسبات تجاری خود با ایران را افزایش دهیم.

در عکس زیر معاون سروزیر ایالت سند هنگام اعطای نشان دولت فدرال این منطقه به رئیس اتاق بازرگانی تهران دیده می‌شود.

نوشته : کامران نرجه

این پاورقی در صفح 17 روزنامه اطلاعات چهارشنبه سوم آبان 1391 درج شده است

/ 0 نظر / 28 بازدید