تجارت پارسی در اردو بازار ( گزارش سفر به پاکستان ) قسمت بیست و چهارم

توافقات میان فعالان بخش خصوصی ایران و پاکستان در روزهای نخست سفر هیات تجاری و صنعتی کشورمان به کراچی مورد توجه اغلب رسانه های گروهی و نشریات محلی و سراسری این کشور قرار گرفت .

شبکه تلویزیونی اندس ( سند ) با پخش گزارشی ویژه از مذاکرات بین اتاق های بازرگانی تهران و کراچی به تحلیل مناسبات اقتصادی ایران و پاکستان پرداخت و روزنامه های انگلیسی و اردو زبان جنگ ، عوام تلگراف، پاکستان تایمز ، نوای وقت، تریبون، جرات، عبرت و پاکستان قومی به بررسی مذاکرات هیات ایرانی با مقامات مختلف این ایالت پرداختند .

از طرفی حسن مظاهر مدیر انجمن دوستی پاکستان و ایران با برگزاری یک میزگرد رسانه ای در محل سازمان باشگاههای کراچی از سردبیران روزنامه های مهم پاکستان برای مصاحبه با رئیس اتاق بازرگانی تهران و هیات همراه دعوت به عمل آورد .

دکتر یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی تهران در این میزگرد رسانه ای با تشریح پیشرفت های علمی و تکنولوژیکی اخیر ایران در حوزه های مختلف ، تحریم های اقتصادی غرب را در کاهش سرعت توسعه کشورمان بی اثر خواند و گفت : ایران آماده هرگونه همکاری با پاکستان برای تامین نیازهای اقتصادی این کشور و استفاده از پتانسیل های تجاری و صنعتی آن است .

آل اسحاق به روزنامه نگاران ایالت سند گفت : ایران برای صادرات 1000 مگاوات برق به پاکستان آماده است و سرمایه گذاران ایرانی از راه اندازی پروژه های مشترک تولید برق در ایالات مختلف پاکستان استقبال می کنند.

بازدید از یک کارخانه نساجی در کراچی هم جزو برنامه های مهم هیات اعزامی ایران به پاکستان بود که به روز سوم سفرموکول شد ولی آتش سوزی صنایع «علی » در شهرک

« بلدیه» به عنوان بزرگترین کارخانه نساجی ایالت سند که دست کم 289 کشته برجا گذاشت ، برنامه بازدید را به تعویق انداخت . رسانه های پاکستان احتمال دادند این کارخانه براثر یک خرابکاری همزمان با سالگرد حملات تروریستی 11 سپتامبر طعمه حریق شده است .

یکی از صاحبان صنایع در ایالت سند پس از این سانحه به خبرنگاران گفت : اغلب کارخانه ها و مراکز خرید پاکستان فاقد سازوکارهای ایمنی هستند . به همین سبب سرمایه گذاران صنعتی در این ایالت باید به موضوع استاندارد های ایمنی در واحدهای تولیدی توجه کنند .

به گفته وی ،رقابت تجاری میان صنایع پاکستان در دوره رکود اقتصاد جهانی باعث شده تا موضوع ایمنی و حقوق نیروی انسانی نادیده انگاشته شود .

این یکی از بزرگترین مشکلات اقتصادی پاکستان در سالهای اخیر است که در صورت توجه نکردن به آن تمامی نظام تولید را به خطر می اندازد.

صنایع پاکستان با توجه به بافت جمعیتی و اقتصادی این کشور و فراوانی کارگران ارزان قیمت ،به شدت وابسته به نیروی انسانی هستند ولی به دلیل فرسودگی تجهیزات و مشکلات امنیتی همواره در معرض خطر قرار دارند .

نوشته : کامران نرجه

این پاورقی در صفحه 17 روزنامه اطلاعات پنجشنبه 4 آبان 1391 درج شده است

/ 0 نظر / 28 بازدید