ضرورت بازنگری قیمت نفت در بودجه ۹۴

وزارت نفت پارسال همزمان با تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ به استناد علائم دریافتی از بازارهای جهانی و احتمال سقوط بهای نفت در دنیا به مسئولان دولت توصیه کرده بود که بهای فروش هربشکه نفت در لایحه بودجه را بیشتر از ۷۵ دلار تعیین نکنند، ولی مخالفت سایر اعضای هیات وزیران با این پیشنهاد سبب شد تا بهای نفت در بودجه امسال ۱۰۰ دلار در نظر گرفته شود.

نتیجه این کم توجهی به اظهار نظر کارشناسان نفتی باعث شد تا دولت از اواسط تابستان با مشکل تفاوت قیمت نفت در قانون بودجه با نرخ واقعی بازارهای جهانی روبرو شود. هرچند که این مساله تاکنون با تدابیر دولت برای کاهش هزینه های جاری و عمرانی منجر به بروز کسری بودجه نشده، ولی ادامه مدیریت اقتصادی کشور تا پایان سال را برای دولتمردان بسیار دشوار کرده است. به ویژه آنکه دولت تعهد کرده نرخ تورم داخلی را بطور مستمر کاهش دهد و تا پایان امسال به کمتر از ۲۰ درصد برساند.

در چنین شرایطی اکنون که حدود ۴ ماه تا پایان سال باقی مانده و یک سوم از عمرعملیاتی قانون بودجه ۹۳ پابرجاست، قیمت نفت در بازارهای جهانی به کمتر از ۶۸ دلار رسیده و فاصله آن تا رقم تعیین شده در بودجه امسال به ۳۲ دلار رسیده است. به عبارت دیگر اگر شرایط بازارجهانی به همین منوال باقی باشد، دولت ناچار است حداقل تا ۱۱۰ روز دیگر رنج تامین این ۳۲ دلار کمبود درآمد نفتی را از محل فشار به بودجه های عمرانی و جاری، تحمل کند.

این در حالیست که اغلب کارشناسان بین المللی پیش بینی می کنند روند سقوط بهای نفت در بازارهای جهانی ادامه خواهد یافت و در شش ماه آینده قیمت نفت به کمتر از ۴۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید.

از طرف دیگر به اعتراف وزیراقتصاد، دولت در آخرین جمع بندی لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ رقم پیشنهادی برای فروش نفت را بشکه ای ۷۰ دلار تعیین کرده که از نرخ فعلی بازار جهانی ۲ تا ۳ دلار بیشتر است.

به نظر می رسد در فرصت باقی مانده تا تقدیم لایحه بودجه از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی، باید رقم تعیین شده برای فروش نفت در این برنامه مورد بازنگری قرار گیرد و با واقعیات روز و پیش بینی های آینده کارشناسان نفتی منطبق شود تا سال آینده با کسری سنگین بودجه مواجه نشویم.

نوشته: کامران نرجه

این یادداشت اقتصادی در صفحه 4 روزنامه اطلاعات سه شنبه 11 آذر 1393 درج شده است.

http://www.ettelaat.com/etiran/2014/12/02/%D8%B6%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D9%86%DA%AF%D8%B1%D9%8A-%D9%82%D9%8A%D9%85%D8%AA-%D9%86%D9%81%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%87-94/

 

/ 0 نظر / 34 بازدید