سوگواره نخستین سالروز در گذشت معمار ارگ جدید بم

یادی از دریا دلی کویری ...

 

واژه «کویر» معمولاً تداعی کننده مفاهیمی نظیر وسعت، صافی، همواری، یکدستی و بی‌آلایشی است و در مقابل واژه «دریا» متبادر کننده مفاهیمی همچون بزرگی، بخشندگی، آرامش و ژرفاست.

همانگونه که تصور کویر و دریا در کنار هم بسیار سخت و دشوار است، یافتن فردی با خصوصیات تربیتی کویر و عملکرد رفتاری همانند دریا هم اگر ناممکن نباشد، قطعاً بسیار زمان بر و مشکل است؛ اما آنان که در سالهای اخیر – ولو یکبار – از منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید در حاشیه کویر شهرستان بم بازدید کرده‌اند فردی با چنین خصوصیات اخلاقی را سراغ دارند.

مهندس سیدابوالفضل سجادی معمار بزرگ صنایع خودروسازی کرمان و مجموعه اقتصادی ارگ جدید که اینک  یک سال از درگذشت غمبار او می‌گذرد، به شهادت تمام آنان که در این مجموعه بزرگ اقتصادی فعالیت می‌کنند یا هزاران بازدیدکننده از توانمندی‌های صنعتی، کشاورزی و خدماتی ارگ جدید، نمونه عینی خصوصیات کویر و دریا بود.

زنده یاد سجادی که خود از اهالی کویر بود و کویری می‌زیست، سالها قبل در دوره‌ای که مجموعه‌ ارگ جدید چیزی جز تلی شن و ماسه نبود با پشت پا زدن به همه جاذبه‌های شهرهای بزرگ و دوری جستن از زرق و برق سرمایه‌گذاری‌های متعارف و سودآور، بنیاد صنایع خودروسازی کرمان را در حاشیه کویر شهرستان بم و در محروم‌ترین نقطه استان کرمان پی‌ریزی کرد و دریاگونه، نعمت‌آبادی، اشتغال، توسعه و کارآفرینی را به مردمانی تشنه کار و تولید که از بدو زمانه در مسیر ترانزیت موادمخدر و در معرض دست‌اندازی سوداگران مرگ قرار داشتند، بخشید.

ایجاد دهها واحد بزرگی صنعتی، خدماتی، کشاورزی، تجاری، گردشگری و... مطابق با بالاترین استانداردهای رفاهی در نقطه‌ای دورافتاده، مردی کویری می‌خواست با دل دریایی و شادروان سجادی دقیقاً چنین فردی بود که توانست در مدتی کوتاه نام ارگ جدید را در زمرة مناطق ویژه اقتصادی و کانون تولید صنایع مختلف بگنجاند.

سجادی اهل شعار نبود، مرد میدان بود و عمل.

کسی که در گمنامی و غربت زیست، ولی به کویر بم شهرت و اعتبار بخشید.

اکنون به برکت کلنگی که سال‌ها پیش به دست شادروان ابوالفضل سجادی در شنزارهای بم زمین خورد، هزاران نفر در واحدهای مختلف صنعتی ارگ جدید مشغول به کارند و خانواده‌های فراوانی برخوان نعمت توسعه و آبادانی ارتزاق می‌کنند. اما افسوس که معمار دریادل کویر چیزی جز یک نام تا ابد نیکو باقی نمانده و این مجموعه آباد برای مردم خونگرم و صمیمی استان کرمان به یادگار است.

نهالی که روزی به دست این مردم بزرگ کاشته شد، اینک به درختی بارور مبدل شده که در سایه سار خود، مأمنی آباد برای کویرنشینان فراهم ساخته است.

در نخستین سالگرد عروج آن بزرگمرد عرصه تلاش و سازندگی به روح پرعظمت و همت کارآفرین او صمیمانه درود می‌فرستیم و یاد و خاطره‌اش را گرامی می‌داریم.

نوشته : کامران نرجه

این یادداشت در تاریخ ١۵ فروردین ١٣٨٩ در صفحه ١٧ روزنامه اطلاعات درج شده است.

/ 5 نظر / 3 بازدید
دریا

با سلام به کامران نرجه[گل] ممنونم.... وبلاگ پر محتوای دارین ...[گل] براتون آرزوی بهترین ها رو دارم [گل]

علی اکبرزاده

سلام آقای نرجه من از همکاراتون هستم در سایت عصر ایران خوشحال می شم بهم سر بزنید

امیر سررشته داری

قربانتان بروم من کمپلت. قبل از آنکه شما بفرمایید بنده شما را لینکیده بودم. در آن لیست بلند بالاب لینکهای من ببینید. نام نقره فام و سفید همچون ماه شب چهارده را نمی بینید. دوسست دارم خفن. (البته ملیت من که مشخصه اگر کسی بدونه تو هم قزوینی هستی کلی وامصیبتا باید تحمل نکنیم. نه؟)

عماد هنرپرور

سلام کامران جان من وبلاگم رو به طور کامل به نشانی جدیدی منتقل کرده ام، لینک شما رو هم در وبلاگ جدید گذاشته ام. ممنون میشم اگر شما هم لینک وبلاگ جدیدم رو جایگزین بفرمایید. نظرات شما دوست عزیز و حرفه ای می تونه من رو خیلی کمک بکنه :) اردات نشانی قدیمی من: business-iran.persianblog.ir