تجارت پارسی در اردو بازار ( گزارش سفر به پاکستان ) قسمت چهلم

علاقمندم بخش پایانی این سلسله گزارش را به معرفی یکی دیگر از زمینه های همکاری اقتصادی میان ایران و پاکستان اختصاص دهم که احتمالا از دید بسیاری از سرمایه گذاران کشورمان مغفول مانده است .

درمسیر بازگشت از دفتر سروزیری ایالت پنجاب به هتل « آواری » ، متوجه انباشت مقادیر قابل توجهی زباله در اطراف شهر لاهور شدم . زباله هایی که احتمالا در نوبت سوختن و معدوم سازی بودند و طرح جامعی برای بازیافت آنها وجود نداشت . به گفته مقامات محلی در ایالت پنجاب 4 مرکز بازیافت زباله وجود دارد که 3 مورد از آنها توسط اروپایی ها احداث شده ، با این حال پنجاب همچنان نیازمند ایجاد مراکز بازیافت بیشتر و مکانیزاسیون صنایع بازیافتی است .

پاکستان با وجود قریب به 200 میلیون نفر جمعیت یکی از بزرگترین تولیدکنندگان زباله های قابل بازیافت در آسیا به شمار می رود و هرگونه سرمایه گذاری در ایجاد صنایع بازیافتی در این کشور به دلیل حجم بالای زباله ، کاملا سودآور است .

به اعتراف یکی از مسئولان اتاق بازرگانی لاهور سال گذشته تعدادی از صنعتگران پنجاب برای استفاده از تجارب ایران در زمینه بازیافت زباله به شهر مشهد سفر کردند ،ولی توافقات صورت گرفته با ایرانی ها برای توسعه صنایع بازیافت در این ایالت هنوز اجرایی نشده است.

پنجاب همچنین پتانسیل بالایی برای راه اندازی تورهای گردشگری دارد. به ویژه آنکه مردم این ایالت شیفته سفر به ایران هستند و زیارت بقاع متبرکه مشهد ، شیراز و قم آرزوی آنهاست . این نکته در لابه لای مذاکرات اغلب نمایندگان تشکل های صنفی و صنعتی پاکستان با اعضای هیات تجاری ایران مشهود بود .

عمده تجار و صنعتگران پاکستان تقاضای افزایش مدت روادید سفر به ایران و امکان بازدید از شهرهای مـذهبـی کشورمان را داشتند که البته تصمیم گیری در این مورد به عهده مسئولان وزارت خارجه است .

سفر به پاکستان چهره جدیدی از اقتصاد این کشور را برای فعالان بخش خصوصی ایران نمایان ساخت . بدون شک مهمترین دستاورد این سفر کشف زمینه های جدید همکاری اقتصادی میان دو کشوربود که شرح تمامی آنها در حوصله این گزارش نیست .

همکاری های قبلی ایران و پاکستان برمبنای توافقنامه های رسمی میان دولت های متبوع شامل امور حمل و نقل زمینی ، هوایی ، دریایی ، ریلی، تسهیلات گمرکی ودربخش صنعتی شامل صنایع سیمان، شکرسازی ، پالایشگاه ، ماشین سازی ، کشاورزی و انرژی بوده است . اما این سفر نشان داد که هنوز زمینه های فراوانی برای توسعه همکاری های اقتصادی بین دو کشور وجود دارد که نیازمند شناسایی است .

شناخت این استعدادهای نهفته و انتقال اطلاعات مربوط به آن ها نیازمند تلاش بیشتر دفاتراقتصادی و رایزن های بازرگانی ایران در پاکستان است . اما تجارب این سفر نشان داد ظرفیت دفاتر اقتصادی ایران در این کشور بیشتر در خدمت امور فرهنگی و سیاسی است تا موارد اقتصادی و شاید همین مساله باعث شده تا تجار و صنعتگران ایران از پاکستان و پتانسیل های همکاری اقتصادی با این کشور ، شناخت ناقصی داشته باشند .

گام جدیدی که اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی تهران برای اعزام هیات های بازارشناسی و بازاریابی به کشورهای اطراف برداشته ، تلاش موثری برای اصلاح این مشکل و همچنین بهره برداری مطلوب از استعدادهای ناشناخته روابط تجاری و صنعتی با کشورهای همسایه است .

والسلام

 

نوشته: کامران نرجه

این پاورقی در صفحه 17 روزنامه اطلاعات چهارشنبه 24 آبان 1391 درج شده است .

 

/ 0 نظر / 30 بازدید