بازار جهانی نفت در انتظار تصمیمات اوپک

یکصد و شصت وششمین اجلاس وزرای نفت اوپک که پس فردا در مقر این سازمان در شهر وین اتریش برگزار می شود، یکی از حساس ترین جلسات این سازمان در سال های اخیر خواهد بود. زیرا هرگونه برآورد و تصمیم گیری اشتباه از سوی اعضای اوپک می تواند وضع وخیم بازار جهانی نفت را که از سه ماه پیش آغاز شده است، ناگوارتر کند.

به گزارش خبرنگارما، ظرف سه ماه اخیر قیمت جهانی نفت حدود ۲۵ دلار در هر بشکه کاهش یافته و نگرانی های گسترده ای را در مورد آینده اقتصاد کشورهای عرضه کننده این محصول در دنیا ایجاد کرده است.اغلب اعضای دوازده گانه اوپک، اقتصادی وابسته به تولید و فروش نفت خام دارند و هرگونه کاهش قیمت این محصول در بازارهای جهانی باعث تضعیف برنامه های اقتصادی و تاخیر در طرح های توسعه این کشورها خواهد شد.

کارشناسان بین المللی دلایل مختلفی را برای روند نزولی قیمت نفت دربازارها ظرف ماه های اخیر اعلام می کنند که همین مساله واکنش کشورهای تولیدکننده نفت برای مقاومت در برابر کاهش قیمت را سخت تر کرده است.

به گفته گروهی از کارشناسان، تشدید رکود اقتصادی در کشورهای اروپایی و چین به عنوان بزرگترین خریداران نفت در دنیا باعث شده تا از تقاضای خرید نفت در بازارهای جهانی کاسته و در نتیجه قیمت آن تنزل یابد.

گروهی دیگراز کارشناسان افزایش تولید نفت از ذخایرغیرمتعارف (شیل اویل) به ویژه در منطقه آمریکا را عامل اصلی سقوط پی در پی بهای نفت در ماههای اخیر می دانند.

دسته ای دیگر از کارشناسان هم مسائل ژئوپلتیک و وجود اختلافات سیاسی میان قطب های تولیدکننده نفت در دنیا را عامل بروز شرایط فعلی می دانند، اما اغلب کارشناسان به این نکته معترف هستند که از ابتدای امسال با تحلیل های سوداگرانه توسط برخی بنگاه های اطلاعاتی، بازار نفت نسبت به کاهش قیمت ها حساس شده و پیش بینی ها و جهت دهی های مغرضانه این قبیل بنگاه ها زمینه کاهش بهای جهانی نفت را پدیدار ساخته است.

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا هم دیروز تأکید کرد که رافائل رامیرز وزیر امور خارجه این کشور برای دفاع از ارزش جهانی نفت در اجلاس پس فردا سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) شرکت خواهد کرد.

وی ضمن محکوم کردن روش‌های جدید استخراج نفت از قبیل شکست هیدرولیکی که به دنبال خاتمه دادن به تاثیر تولیدکنندگان در بازارهای نفتی است، تصریح کرد: از حقیقت این ماده با ارزش و بازارهای آن دفاع خواهیم کرد.

در روش “شکست هیدرولیکی” با ایجاد لرزش و ترک در لایه‌های رسی حاوی گاز طبیعی زیر زمین و ارسال آب با فشار به درون ترک‌ها، نفت و گاز را استخراج می‌کنند.

به گفته متخصصان، آمریکا با استفاده از این روش در استخراج نفت از لایه‌های زیرزمینی، آسیب جدی به محیط زیست وارد می‌کند.

طبق گزارش های رسمی آمریکا ظرف چند ماه اخیر روزانه یک میلیون بشکه به تولید خود افزوده که انتظار می رود این افزایش تولید سال آینده بیشتر هم بشود.

لیبی هم ظرف ۵ ماه گذشته تولید روزانه نفت خود را از ۲۰۰ هزار بشکه به ۹۰۰ هزار بشکه افزایش داده است.

چنین افزایشی در عرضه، بازار را کاملا باتلاقی کرده است ، در حالی است که بنابر گزارش های رسمی تقاضای جهانی نفت امسال فقط ۶۳۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد داشت.

گزارش خبرنگار ما حاکیست: در شرایط فعلی سازمان کشورهای صادرکننده نفت( اوپک) که بالغ بر ۴۰ درصد از نفت صادراتی دنیا را در اختیار دارد، برای ایستادگی در برابر کاهش مجدد قیمت ها فقط دو گزینه قابل بررسی دارد.

اعضای این سازمان یا باید سقف سهمیه های تولیدی خود را کاهش دهند تا از طریق پایین آوردن میزان عرضه، زمینه بالارفتن مجدد قیمت نفت را به وجود آورند یا باید برای ثبات قیمت جهانی روی یک میزان معین توافق کنند و سهمیه های خود را برای دستیابی به این هدف قیمتی، تنظیم و ساماندهی کنند.

یک تحلیلگر نفتی در داخل کشور معتقد است که اگر اوپک با گزینه اول موافقت کند، این احتمال وجود دارد که در شرایط عرضه بیش از حد نفت در بازار، هرگونه کاهش تولید نفت اوپک به از دست دادن بازار به نفع رقبای غیر اوپکی بیانجامد.از طرف دیگر لغو احتمالی تحریم های نفتی ایران و افزایش عرضه از سوی کشورمان می تواند اثر این نوع تصمیم گیری اوپک را در بهبود قیمت های جهانی تخفیف دهد.

این تحلیلگر نفتی می گوید: گزینه دوم یعنی ثبات سهمیه ها و توافق برای تثبیت قیمت هر بشکه نفت در مرز ۸۰ دلار برای اعضای اوپک قابل اطمینان تر از گزینه اول است. چرا که حداقل از قدرت تاثیرگذاری اوپک در بازار نخواهد کاست. البته موفقیت این طرح در گرو پایبندی همه اعضا به سقف سهمیه های تولیدی و نظارت اوپک بر رفتارآنهاست.

دیروز یک کارشناس کویتی هم چنین پیش بینی ا ز تصمیمات اجلاس پس فردا وزرای اوپک ارائه داد و گفت: سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) در نشست روز پنجشنبه در وین به دنبال راهکاری برای آرام کردن بازارهای جهانی و ثبات در قیمت‌ها خواهد بود.

عبدالمجید الشتی عضو ارشد شورای عالی نفت کویت با بیان این مطلب گفت: به نفع اوپک و تمام کشورهای عضو این سازمان است که به مردم نشان دهند این سازمان کار خود را انجام خواهد داد.

گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری ایتارتاس در کویت حاکیست، الشتی گفت: برای اوپک سخت است که اوضاع را به حال خود رها کند. بنابراین سازمان اوپک برای حفظ قیمت‌ نفت در سطح بشکه‌ای ۸۰ دلار برای یک دوره زمانی مشخص تصمیم خواهد گرفت.وی نسبت به موضوع تاثیرگذاری عوامل ژئوپلتیک روی سیاست قیمتگذاری نفت ابراز تردید کرد و گفت: برخی می‌گویند عربستان در حال پایین آوردن قیمت‌ها برای ضربه زدن به روسیه و ایران است اما من شک دارم عربستان چنین اقدامی را اتخاذ کند.الشتی خاطرنشان کرد: کاهش قیمت نفت مشخصا نتیجه رکود در شاخص‌های اقتصادی اروپا و کند بودن رشد اقتصادی چین است. تقاضا کاهش یافته، بنابراین قیمت‌ها پایین آمده است.

این مقام کویتی تاکید کرد: فکر نمی‌کنم اوپک با کاهش تولید موافقت کند. تمام اعضای اوپک خواستار حفظ سهم تولید خود هستند. الگوی بازار تغییر کرده است و آنها به جای تعیین قیمت به دنبال حفظ سهم بازار خود هستند.وی گفت: اوپک از سالها قبل نمی‌تواند روند قیمت‌گذاری را کاملا کنترل کند و در حال حاضر هم نمی‌تواند این کار را انجام دهد. عوامل بازار و پویایی آن بیشتر از اوپک روی بازار تاثیر دارند.

یک تحلیلگر غربی دیروز این نظر را مورد تائید قرار داد و گفت: در شرایط فعلی بهترین گزینه برای اوپک، ایجاد ثبات در قیمت هاست. به گفته وی، نوسان و سقوط پی در پی قیمت ها برای اعضای اوپک مناسب نیست. آنها باید ابتدا برای تثبیت قیمت تلاش کنند و سپس به دنبال بازگشت به شرایط مطلوب خود باشند.

این کارشناس غربی گفت: در همسایگی منطقه نفت خیز خاورمیانه، کشور روسیه قرار دارد که به صراحت اعلام کرده هیچ تصمیمی برای کاهش تولید نفت ندارد. اعضای اوپک که بیشتر آنها در منطقه خاورمیانه و آفریقا هستند، باید تاثیر این قبیل تصمیم گیری ها در حوزه های تولیدی اطراف خود را تخفیف دهند و سپس به دنبال بالابردن قیمت های جهانی باشند.

از طرف دیگر در آستانه تشکیل اجلاس پس فردا، تحرکات دیپلماتیک ایران برای ایجاد اتفاق نظر میان اعضای اوپک آغاز شده است.

گزارش خبرنگار ما می افزاید: مهندس بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت کشورمان در سه چهار روز اخیر دیدارهای جداگانه ای با همتایان خود در ونزوئلا، کویت، قطر و امارات متحده عربی داشته است و پیش بینی می شود پس فردا قبل از تشکیل اجلاس رسمی با وزیر نفت عربستان سعودی هم دیدار داشته باشد.

از طرف دیگر سکوت ایران و اغلب کشورهای عضو اوپک در مورد مفاد گفتگوهای صورت گرفته میان مقامات این سازمان در روزهای اخیر نشان می دهد، هدف اصلی اغلب اعضا جلوگیری از هرگونه تنش جدید و ممانعت ازتحریک قیمت ها به سقوط بیش از پیش است.

اکبر نعمت الهی مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت دیروز در کارگاه آموزشی خبرنگاران این حوزه، علت سکوت مقامات نفتی کشورمان در روزهای اخیر پیرامون انتشار مفاد رایزنی های صورت گرفته را همین مساله عنوان کردو گفت: در شرایط ویژه کنونی هرگونه انتشار اخبار رسمی از سوی یکی از کشورهای عضو نظیر ایران می تواند تاثیر نامطلوبی بر قیمت های جهانی داشته باشد. با این وجود اتفاقات جدید در بازار جهانی نفت نشان می دهد که خریداران عمده نسبت به تحرکات اخیر دیپلماتیک ایران و رایزنی با سایر اعضای اوپک برای دستیابی به یک اشتراک نظر، بی تفاوت نبوده اند.

گزارش خبرنگارما حاکیست: دیروز قیمت نفت برنت در بازارهای جهانی برای سومین روز پیاپی صعودی بود.

برخی از تحلیلگران بازگشت روند صعودی به قیمت نفت را ناشی از تحرکات نفتی ایران در روزهای اخیر می دانند و البته تصمیمات جدید چین برای کاهش نرخ بهره هم در ایجاد این شرایط بی تاثیر نبوده است.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال دیروز پس از انتشار خبر مذاکرات وزیر نفت ایران با همتایان خود در اوپک و همچنین کاهش غافلگیرکننده نرخ بهره در چین به شتاب صعودی خود که از اواخر هفته گذشته آغاز شده است، ادامه داد.

این گزارش می افزاید: دیروز همزمان با آغاز به کار بورس های نفتی درهفته جدید، قیمت نفت در بازار لندن نیم درصد رشد یافت و برای تحویل در ژانویه ۲۰۱۵

( ماه آینده) به بشکه ای ۸۰ دلار و ۷ سنت رسید. این اتفاق زمانی رخ داد که چین تصمیم گرفت برای نخستین بار از جولای ۲۰۱۲ به منظور حمایت از اقتصاد خود، هزینه‌های استقراض را کاهش دهد.از سوی دیگرهر بشکه نفت سبک و شیرین آمریکا( وست تگزاس اینترمیدیت) برای تحویل در ماه ژانویه با افزایش ۲۴ سنتی ۷۶ دلار و ۲۷ سنت در بازار نیویورک دلار معامله شد.( هربشکه نفت تقریباً معادل ۱۵۹ لیتراست)

برگزار ی نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز

اولین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز با دبیرکلی ایران و به میزبانی دوحه قطر بزودی برگزار می‌شود.

پیش بینی می شود، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران هم در این جلاس حضور یابد.

مهمترین محور برگزاری نشست ۱۳ کشور بزرگ گازخیز جهان در دوحه، کاهش شدید قیمت گاز طبیعی در بازار جهانی پس از سقوط قیمت جهانی طلای سیاه خواهد بود.

زنگنه سال گذشته در پانزدهمین نشست کشورهای صادرکننده گاز که به میزبانی تهران برگزار شده بود، با انتقاد از کاهش و ارزان بودن بهای گاز در بازار جهانی، گفته بود: سقوط آزاد قیمت‌ها، توجیه اقتصادی اجرای طرح‌های جدید گازی را با مشکلاتی روبرو کرده است و این موضوع حتی ریسک اجرای پروژه‌ها را افزایش و ابهامات در عرضه پایدار و بلندمدت عرضه گاز ایجاد کرده است.

اعضای مجمع صادرکنندگان گاز ۴۲ درصد از تولید گاز جهان، ۷۰ درصد از ذخایر گازی جهان، ۳۸ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۸۵ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی ) را در اختیار دارند.

۱۳ کشور الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا، امارات متحده عربی و عمان از اعضای این مجمع جهانی به شمار می روند و کشورهای هلند، قزاقستان، عراق و نروژ هم اعضای ناظر مجمع کشورهای صادرکننده گاز هستند.

تهیه شده توسط: کامران نرجه

این گزارش خبری در صفحه 4 روزنامه اطلاعات سه شنبه 4 آذر 1393 درج شده است.

/ 0 نظر / 38 بازدید