تعارض تولید داخلی با تجارت آزاد

رونق تولید داخلی و خودکفایی ملی به عنوان والاترین آرمان اقتصادی هر ملت ، در کشور ما با مشکلات پیچیده ای روبروست که سرعت دستیابی به این هدف را نسبت به برخی از کشورها با امکانات و توانمندیهای محدودتر از ما کاهش داده است .

سیاست حمایت از تولید ملی حداقل در سالهای پس از پیروزی انقلاب ، ملاک عمل همه برنامه ریزان و دولتمردان نظام بوده ومیان قانونگذاران و مجریان در هیچ موضوع اقتصادی به این اندازه اشتراک نظر وجود نداشته است . در چنین بستری انتظار می رود که صنایع ملی به سرعت توسعه یابند وعمده نیازمندیهای داخلی توسط تولیدکنندگان داخلی تامین شود ولی با گذشت 31 سال از پیروزی انقلاب هنوز هم اندازه صنایع ملی ما کوچکتراز ظرفیت های واقعی است و اقتصاد داخلی ما در موارد متعددی نیاز های خود را از بازارهای خارجی تامین می کند .

رشد روز افزون واردات مصنوعات خارجی از یک زاویه به معنای وابستگی بیشتر اقتصاد ما به بازار های خارجی و فاصله گرفتن از شعار استقلال اقتصادی و خوکفایی ملی است که قطعا چنین نتیجه ای نکوهیده  و مذموم است. اما از زاویه دیگر نیز می توان رشد واردات را به منزله افزایش حجم اقتصاد ملی و گردش تجاری کشورتلقی کرد که محرک موتور صنایع داخلی برای رقابت با بنگاههای خارجی است. این دو برداشت متفاوت از یک فرآیند نشان می دهد که برخورد کورکورانه و متعصبانه با مقوله واردات حتی اگر به نیت حمایت از تولید داخلی باشد ،  ممکن است بر خلاف انتظار ، فرصت رونق تولید ملی را از بین ببرد.

با این حال نمی توان انکار کرد که واردات در ایران کمتر منتهی به رونق تولید ملی و حمایت از صنایع داخلی شده و این موضوع در دو سه سال اخیر از تعداد مدافعان قبلی تجارت خارجی کشور کاسته و برخی از آنها را به منتقد این نظام تبدیل کرده است .

 رشد واردات که در بسیاری از کشورهای منجر به توسعه تولید می شود ، در کشور ما نیازمند آسیب شناسی جدی است چرا که واردات کالا به ایران نه تنها سبب انگیزش حس رقابت صنعتگران داخلی و افزایش تولید صنعتی در کشور نشده ، بلکه بهانه ای برای شانه خالی کردن بنگاههای فربه و زیانده از مسئولیت بهره وری پائین خود ایجاد کرده وزمینه ای برای کم کاری بیشتر و انتقاد فراگیر آنها از ورود محصولات صنعتی و کشاورزی ( به ویژه کالاهایی که دارای تولید مشابه در کشور هستند) فراهم کرده است .

 از سوی دیگر دامنه مخرب واردات کالا در ایران ظرف پنج سال اخیراز کالاهای لوکس و غیر ضرور که شاید امکان تولید آنها در داخل کشور فراهم نباشد ، فراتر رفته و به اصیل ترین تولیدات ملی نظیر فرش دستباف و پسته رسیده است .  اینک عرضه سیر و هندوانه خارجی در میوه فروشی های ما کاملا عادی شده و قیمت سفال چینی در قطب تولید محصولات سفالین کشور ( لالجین همدان ) ارزانتر از کالای مشابه وطنی است .

بسیاری از دلسوزان نظام و میهن در این تعجب و ناباوری هستند که ظرف سالهای اخیر چه بر سر اقتصاد خودکفایی محور انقلاب آمد و چرا امروزه  تراز منفی تجارت خارجی ایران بیشتر از کل صادرات غیر نفتی شده است  .

مگر نه اینکه کشور ما سرشار از مواهب خدادادی و استعدادهای انسانی است و ایرانیان از دیر باز خلاق و صنعتگر بوده اند و قادرند خاک را به هنر کیمیا کنند ‌‌، پس چرا تولید ملی ما روز به روز  نسبت به گذشته ضعیف تر و اقبال مصرف کنندگان به خرید کالای داخلی کمتر می شود.

چرا با وجود حمایت شدید تعرفه ای دولت از تولید داخلی که ایران را در مقام سومین کشور دارای تعرفه بالای تجاری جهان قرار داده ، خرید کالای خارجی برای مصرف کنندگان به صرفه تر از تهیه کالای داخلی است  . (1)

این واقعیت تلخ که قیمت کالایی نظیر گالش چینی ( با صرف هزینه تولید ، بازاریابی ، حمل و نقل و پرداخت تعرفه سنگین واردات ) برای مصرف کننده روستایی ما که روزی خود تولید کننده بهترین گیوه دنیا بود همچنان ارزانتر از محصول داخلی است ، نگرانی عمیقی در برنامه ریزان و مسئولان صنعتی کشور ایجاد کرده و به معضلی فراگیر در مورد اغلب محصولات داخلی تبدیل شده است .

اما دقت در نظام تولید ایران نشان می دهد که چنین فاجعه ای در اقتصاد ملی و فرهنگ مصرف ما برخلاف تبلیغات منتقدان ،  فقط  محصول واردات گسترده کالاهای خارجی نیست و علت ضعف توان رقابت صنایع کشور را باید در جای دیگر جست .

  این روزها بسیاری از فعالان اقتصادی، اتخاذ برخی سیاست های تجاری را در سالهای اخیر ، عامل پیدایش شرایطی می دانند که از آن به عنوان تسهیل کننده " واردات بی رویه " نام می برند و معتقدند چنین رویکردی دلیل اصلی تضعیف قدرت رقابت تولیدات داخلی است که فرصت اشتغال نیروی کار را زایل کرده و انگیزه تولید را در بنگاههای صنعتی از بین برده است .

 آنان معتقدند نیاز دولت به تامین ریال و واقعی نبودن نرخ ارز موجب شده است تا دولت واردات را تشویق کرده و به‌دلیل وضعیت اقتصادی و قدرت خرید پایین مردم کالاهای وارداتی با توجه به دامپینگ و قیمت مصنوعی ارز بالای این کشور،  بازارهای کشورمان را در اختیار گرفته‌اند .

بدیهی است که داوری در مورد درستی این ادعا و کشف عامل اصلی رکود صنعتی در کشور ، فقط با ارزیابی سیاست های بازرگانی و محدود کردن آن به مقررات بخش واردات مقدور نیست . هرگونه اظهار نظردر این مورد چنانچه عادلانه باشد ، احتیاج به بررسی همه مولفه های تاثیر گذار در فضای کسب و کار کشور و شرایط  تولید صنعتی و کشاورزی دارد.

وقتی تولید‌کننده داخلی در شرایط تورمی به تولید کالا می پردازد و در سایه تثبیت نرخ ارز،  واردات از مزیت بیشتری برخوردار است چگونه ممکن است تولید‌کننده داخلی قادر به رقابت با کالاهای وارداتی باشد؟ اینها فقط برخی از دلایل پنهان رشد واردات کالا در سالهای اخیر است که معمولا کمتر مورد توجه منتقدان قرار می گیرند . با این حال ارزیابی نظرات مرتبط با نظام واردات به لحاظ شفاف سازی رابطه میان سیاست های بازرگانی با برنامه های تولیدی کشور خالی از لطف نیست و اهمیت دارد .

بخش اعظم مشکلات امروز نظام تجاری ما مرهون کم توجهی به همین دیدگاهها و در نظر نداشتن خواست ذینفعان نظام بازرگانی در گذشته است  و توجه به دیدگاه های مخالف و یا موافق نظام واردات در کشور می تواند در انتخاب مسیر صحیح برنامه ریزی تجاری موثر باشد و به مجریان این حوزه برای تنظیم فعالیت بازار یاری رساند.

دیدگاه مخالفان واردات

روند واردات کالا به کشور دارای مخالفانی است که می توان آنها را به طیف های افراطی و میانه رو تقسیم کرد .

 برخی افراد واردات مصنوعات خارجی را عامل رکود صنعتی در داخل کشور می دانند و معتقدند که حمایت های تعرفه ای و تسهیلاتی دولت از تولید ملی هیچ وقت کفایت لازم را نداشته و به دلیل اکتساب آسان ارز از محل صادرات منابع نفتی  ، همواره واردات نیازمندیهای مردم راحت تر از تلاش برای ساخت آنها بوده است .

این گروه که نظراتی متعادل تر از سایر منتقدین دارند بر این باورند که برخی از سیاست های بازرگانی در تقابل با توسعه تولید داخلی است و صنایع ملی در برابر این قبیل سیاست ها ، مدافع قدرتمندی در دستگاههای اجرایی ندارند . به عنوان مثال هنگامی که کشور درگیر مشکلاتی نظیر خشکسالی و یا سرمازدگی محصولات کشاورزی است ، انتظار رقابت تجاری با کالاهای وارداتی نا بجاست و باید دولت با وضع تعرفه های حمایتی مانع از فروپاشی نظام تولید کشاورزی شود و یا هنگامی که نوسان بهای مواد اولیه و یا اعمال تحریم های اقتصادی ، شرایط تولید را برای صنایع داخلی سخت تر از بنگاههای خارجی می کند ، سیاست های بازرگانی باید از بقا و ماندگاری صنایع ملی حمایت کند .

پیروان این دید گاه که مخالفت آنها با واردات دارای نوسانات زیادی است و گاهی حتی به موافقت نیز تبدیل می شود ، خواستار وضع تعرفه های تجاری به شکل فصلی و شناور شدن نظام تعرفه واردات هستند تا هرگاه قدرت رقابت تولید ملی به هر دلیل به مخاطره افتاد از ابزار تعرفه برای نجات صنایع داخلی استفاده شود و در شرایط عادی نیز جریان به گونه ای باشد که مصرف کنندگان از خرید کالاهای وارداتی محروم نشوند .

این قبیل منتقدان باوردارند که ورود مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی به کشور با تعرفه های پایین تجاری نه تنها مضر و تهدید کننده نیست بلکه برطرف کننده نیاز وعامل رشد تولید داخلی است ، از طرف دیگر  آنچه که باید در روند واردات مورد فشار قرار گیرد ، کالاهای ساخته شده ای است که در دوره رونق تولید ملی به کشور وارد می شود و میدان رقابت تجاری را برای مصنوعات وطنی تنگ می کند .

گونه تندروتر منتقدان نظام واردات ، اصرار دارند که تولید هرنوع کالا را در داخل کشور به صرفه و دارای مزیت نسبی جلوه دهند و به دلایلی نظیر ایجاد اشتغال مولد و جلوگیری از خروج ارز ، راه اندازی صنایع مختلف با هر میزان ظرفیت را به مصلحت اقتصاد ملی قلمداد کنند .

این طیف از منتقدان اساساً مخالف ورود هر نوع کالای ساخته شده و محصول نهایی به کشور هستند و حمایت از تولید انواع کالاها را وظیفه دولت می دانند. آنها معتقدند تمام نیازهای داخلی ( از مصنوعات با فناوری پیشرفته نظیرهواپیمای پهن پیکر و کشتی اقیانوس پیما که ما هیچ سابقه و مزیتی در تولید آنها نداریم گرفته تا کشت نارگیل و ساخت کالاهایی که میزان مصرف داخلی آنها به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد ) تماماً باید  توسط صنایع داخلی تامین شود. (2)    

حتی برخی از افراطیون این دیدگاه در صنایع ملی خواهان ممنوعیت واردات و قبضه بازار به نفع تولیدات داخلی هستند و ورود مصنوعات ارزان قیمت خارجی را مانع بازاریابی محصولات خود در عرصه داخلی می دانند . در واقع تولید صنعتی و کشاورزی در این چارچوب فکری ، محدود به بازار ملی است و تقاضای داخلی منحصراً باید در اختیار تولید داخلی باشد . به عبارت دیگر نباید اشتهای مصرف کنندگان را با محصول رقبای خارجی پاسخ گفت ، چرا که بازار مصرف داخلی جز اموال و دارایی های صنایع ملی است و نمی توان تمام یا بخشی از آن را به دیگری واگذار کرد .

بررسی دیدگاه موافقان واردات

در مقابل دیدگاههای فوق برخی ازفعالان اقتصادی اعتقاد دارند زاویه نگاه مدافعان شعار غرور آفرین "خودکفایی"  و نوع نگرش ویژه آنها به نحوه حمایت از تولید داخلی سبب شده تا برخلاف میل باطنی آنها، توان تولید در صنایع ملی روز به روز تضعیف و هجوم مصنوعات بیگانه به بازار مصرف داخلی گسترده شود .

به زعم این گروه اعتیاد صنایع ملی ما  به حمایت های دولتی موجب نوعی رخوت و تنبلی در آنها شده که مانع از تلاش آنها برای بهبود رویه های تولید و کاهش هزینه تمام شده محصول می شود . در واقع  حمایت بی حد و حصر دولت از صنایعی که عموما در تملک خود اوست باعث شده تا امروزه تعداد زیادی بنگاه اقتصادی زیانده و نا کارآمد داشته باشیم که فقط در سایه نوازش ها و مراحم دولت قادر به فعالیت هستند و جدا شدن از این سرچشمه حیات برای آنها به مثابه مرگ حتمی است.

از سوی دیگر پشتیبانی دولت از تولید داخلی ( به ویژه در شکل حمایت تعرفه ای ) در میان برخی از بنگاههای صنعتی و کشاورزی ،  انتظارات و توقعات نا بجایی ایجاد کرده که با وظیفه دولت در استیفای حقوق مصرف کنندگان منافات دارد .

انبوه کالاهایی که بدون کنترل دقیق و با کیفیت نامطلوب ، خدمات نامناسب و بهای بسیار بالاتر از محصولات خارجی در صنایع داخلی تولید می شوند ، مستندات این گروه از مدافعان واردات برای اثبات ادعای خود است .

در بین این گروه از مدافعان واردات نیز افراطیونی وجود دارند که معتقدند فرصت لازم برای رشد صنایع ملی در سایه اعطای انواع حمایت های دولتی ظرف 30 سال گذشته فراهم شده و اگر بنگاهی تا کنون نتوانسته از این فرصت بهره گیری کند و تولید خود را رقابتی سازد ، لاجرم محکوم به فناست .

آنها با توجه به ضرورت پیوستن سریع ایران به WTO معتقدند در فضای خشن تجارت جهانی که اغلب تعرفه های بازرگانی در حد صفر درصد است و ما ناچاریم نرخ تعرفه واردات خود را به شدت کاهش دهیم، صنایع معتاد به حمایت های تعرفه ای با مشکلات جدی روبرو خواهند شد وبیشترین لطمه را به اقتصاد ملی خواهند زد . از این رو باید حمایت از این قبیل بنگاه ها به سرعت خاتمه یابد و روند کاهش تعرفه ها تسریع شود تا سایر صنایع کمتر آسیب ببینند .

مطابق نظر این دسته از فعالان اقتصادی در شرایط حاضر واردات کالا به کشور با موانع شدید تعرفه ای روبروست و فضای گلخانه ای ایجاد شده ، بازار مصرف را به انحصار صنایعی درآورده که هیچ تلاشی ابرای بهبود نظام تولید خود اعمال نمی کنند و توجهی به حقوق مصرف کنندگان ندارند . بنابر این هرگونه مانع تراشی جدید در مسیر واردات علاوه بر تشدید انحصار در بازار ، سبب افزایش ظلم به مصرف کنندگان و سستی بیشتر در صنایع ملی می شود و برعکس آزاد سازی فوری تعرفه ها و قطع حمایت های دولت ، موجب شفافیت بیشتر در اقتصاد و تمرین فعالیت صنعتگران کشور در فضای تجارت جهانی خواهد شد.

دیدگاه متعادل و منطقی در رابطه با واردات

منصفانه ترین دیدگاه در این حوزه اعتقاد دارد که رونق تولید ملی یک نیاز اقتصادی و اجتماعی و حمایت از آن وظیفه تمامی دستگاههای برنامه ریز و مجری است . اما تولیدی مستحق حمایت است که ثابت کند دارای ارزش افزوده و رویکرد صادرات گراست . حمایت از تولید داخلی نباید بهانه ای برای ایجاد بنگاههای بدون ارزش افزوده و صرفاً اشتغال زا باشد که تمامی اهداف آنها انحصار بازار داخلی و اجبار مصرف کننده به خرید محصولات خود است .

از آنجا که اقدام به تولید تمامی کالاها و نیازمندیهای جامعه  با هیچ منطق اقتصادی صحیح نیست و موجب اتلاف منابع ملی می شود ،  نظام تعرفه ای و سایر مکانیزم های حمایتی نیز  باید متمرکز به تعداد محدودی از فعالیت تولیدی باشد که درآنها دارای ارزش افزدوه مطلق و یا بالاترین سطح ارزش افزوده نسبی هستیم . 

از طرف دیگر هیچ کشوری نمی‌تواند با افزایش مداوم تعرفه‌ها، کالای رقابتی تولید کند چرا که دشوارسازی مسیر واردات به معنای بهبود کیفیت تولید داخلی نیست .ضمن اینکه کارایی جلوگیری از واردات با مکانیزم تعرفه محدود و مقطعی است و نیاز های وارداتی از طرق مختلف و مبادی غیررسمی قابل تامین هستند .

این نگرش واردات را با هدف رونق تولید و ایجاد اشتغال موضوعی ممدوح و نه مذموم می داند و ‌در شرایطی که بر اساس آمارهای رسمی گمرک 87 درصداز واردات ایران را  کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای مورد نیاز صنایع ملی شامل می شوند، مخالفت با واردات را مغایر رونق تولید و توسعه صنعتی کشور می شناسد .

این دیدگاه همچنین مخالف آزادی بی قید و بند واردات است و اعتقاد دارد واردات به شکل کاملا آزاد و بدون کنترل در خدمت تولید، صادرات و افزایش رقابت‌پذیری نیست. واردات باید دارای رویه و هدف باشد و تعرفه آن نیز باید برمبنای حمایت از تولید داخلی اما با شیب کاهشی در یک دوره مشخص،  تعیین شود .  

 در حوزه حقوق اجتماعی نیز این دیدگاه قاطعانه بر منافع جمعی اصرار دارد و معتقد است که مصرف‌کننده امروزی را با محدود کردن واردات و محروم ساختن از مصرف کالاهای ارزان و با کیفیت  نمی توان فریب داد.زیرا مصرف کننده به تدریج با حقوق خودش آشنا می‌شود و سوال می‌کند چرا در برخی کشورها کالا و خدمات کیفی‌تر و قیمت‌ها پایین‌تر است.

مطابق این دیدگاه اگرچه مصرف کننده در تمام تصمیم گیری های اقتصادی دارای اولویت است ولی در برخی از تصمیم گیریها به توقعات مصرف کنندگان توجه نمی شود  . به عنوان مثال درحوزه تجارت کالایی و واردات ، جامعه مصرف کنندگان در مورد انبوهی از اتلاف‌ها در سیستم اقتصادی که منجر به تولیدی ناکارآمد می‌شود ، انتقاد جدی دارد و نگران این موضوع است که تا چه روزی باید گران‌تر بخرد تا تولید سر و سامان بگیرد. در واقع مصرف کننده داخلی جریمه ناکارآمدی بخش های تولید ، توزیع و تصمیمات نادرست اقتصادی را می پردازد و تشدید موانع واردات ، اجحاف مضاعفی به اوست .

این دیدگاه میانه روعلت اصلی ناکامی صنایع ملی را در رقابت تجاری با کالاهای وارداتی ، بالابودن هزینه تمام شده تولید در بنگاههای داخلی می داند . مطابق جدیدترین آمار متوسط رشد بهره وری عوامل تولید (شامل سرمایه و نیروی کار ) در ایران 8/0 درصد است ولی این شاخص در کشورهای OECD ١/٨ درصد است .همچنین در حالی که هزینه های پشتیبانی و توزیع  در کشورهای توسعه یافته 5/9 درصد از قیمت تمام شده تولید را در برمی گیرند ، این رقم در کشور ما بطور متوسط به 30 درصد می رسد . (3)

/ 1 نظر / 3 بازدید
نرگس

مثل تمام مطالبتون عالی و خوندنی . ممنون