مصاحبه خبرگزاری شبستان با کامران نرجه به مناسبت روز خبرنگار

خبرگزاری شبستان: یک روزنامه نگار با تاکید بر اینکه خبرنگاری شغلی فانتزی و تشریفاتی نیست؛ تصریح کرد: این حرفه بایستی در تبیین هسته و شالوده مختصات فرهنگی جامعه مدنظر قرار گیرد.

کامران نرجه، خبرنگار حوزه اقتصادی روزنامه اطلاعات و دانش آموخته رشته جامعه شناسی در گفتگوی صمیمی با خبرنگار شبستان، بخشی از معضلات و مشکلات فراروی فعالان این حرفه را تشریح کرد.

وی که سابقه 25 سال خبرنگاری و نیز مصاحبه با چهره های برجسته بین المللی همچون روبرت ستراکی کوچاریان ( رئیس جمهور اسبق ارمنستان) اوتال بیهای واچپای (نخست وزیر اسبق هند) و بینظیر بوتو ( نخست وزیر فقید پاکستان) را در رزومه کاری خود دارد، در ابتدای سخنان خود تاکید کرد: جامعه چه در سطح مدیریت کلان و چه در سطح عامه، شناخت دقیق و اصولی از حرفه خبرنگاری و در مقیاس وسیعتر مجموعه رسانه ندارد.

سردبیر سابق ماهنامه چهارراه، عدم شناخت جامعه نسبت به این شغل را از جمله مهمترین معضلات این حرفه عنوان کرد و افزود: شناساندن کارکردها و مشخصه های حرفه خبرنگاری به عنوان زیرمجموعه ای از رسانه امری ضروری است. عدم شناخت معقول و صحیح از نقش رسانه در توسعه فرهنگی کشور، سرچشمه بروز معضلات بعدی در این حوزه است. خبرنگاری شغلی فانتزی و تشریفاتی نیست و بایستی در تبیین هسته و شالوده مختصات فرهنگی جامعه قرار گیرد. بر اثر عدم شناخت کافی این حرفه، هنوز هم بسترهای لازم برای تربیت علمی و تخصصی خبرنگاران شاغل در حرفه خبرنگاری پدید نیامده است.

نرجه افزود: علی رغم گسترش این رشته از لحاظ آکادمیک تا مقطع دکتری، متاسفانه هنوز مفهوم صحیح و واقعی حرفه خبرنگاری برای بسیاری از خود خبرنگاران نیز به درستی تبیین نشده و آنها را در ترسیم چهارچوب کاری و مسئولیت ها دچار سردرگمی نموده است. بیگانگی با مفاهیم عملی این حرفه، ناآشنایی با روند کار و همچنین اشکالات آموزشی در تربیت خبرنگاران در موسسات آکادمیک و نگاه غیرتخصصی به این رشته نیز باعث مهجور ماندن دغدغه های اساسی این حرفه گردیده است.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد یک تشکل صنفی مستقل و به دور از جهت گیری های سیاسی خاطرنشان کرد: علت شکست و به سرانجام نرسیدن تلاش های قبلی برای تشکیل صنف مذکور، مستقیما به این برداشت غلط مربوط است که خبرنگاران متوقع باشند دولت و نهادهای ذیربط نسبت به تشکیل این صنف همت ورزند؛ زیرا وقوع این امر نتیجه ای جز وابستگی این تشکل صنفی به سازمان یا نهاد موسس را در بر نخواهد داشت.

این خبرنگار حوزه اقتصاد در ادامه یادآور شد: خبرنگاری چشم بینای جامعه است و ماهیت نقادی آن نباید نادیده گرفته شود. خبرنگاران جوان لازم است در حین فرآیند آموزش، برای کسب تجربه و کارایی مناسب به کار گمارده شوند تا از اتلاف هزینه های غیرضروری در زمان فراغت از تحصیل و اشتغال برای آموزش عملی و تجربی آنان جلوگیری شود.

نرجه دوران فعالیت حرفه ای خود به عنوان خبرنگار را مملو از خاطرات تلخ و شیرین و تجربیات متنوع و گاها تامل برانگیز عنوان کرد و در تشریح یکی از جالبترین این خاطرات که در مصاحبه مطبوعاتی با خانم بی نظیر بوتو – نخست وزیر وقت پاکستان- بوده است، گفت: در پایان نشست اقتصادی اتاق بازرگانی ایران و پاکستان، خبرنگاران رسانه ها و مطبوعات مختلف در نشست خبری شرکت کردند. حسب اتفاق، جایگاه من به عنوان سوال کننده در نزدیکترین مکان نسبت به ایشان قرار گرفت. جوانی و کم تجربگی و در عین حال جسارت من به عنوان خبرنگاری تازه کار در روزنامه ای با پیشینه شناخته شده، عامل مهمی بود که برای شروع صحبت از قدمت روزنامه و تیراژ طبع آن و نیز تعداد مخاطبان؛ مقدمه ای بیان کنم. خانم بوتو که اظهارات من برای ایشان ترجمه می شد، با بیانی طنز گونه این سوال را مطرح کرد که "چطور روزنامه قدیمی و بزرگی که عنوان می کنی خبرنگار ریزاندام و جوانی مثل شما دارد؟"

نرجه در ادامه این خاطره خود گفت: این شوخ طبعی و نگاه دقیق و توجه ویژه به خبرنگاران از سوی یکی از بلند پایه ترین مقامات کشوری خارجی، برای من بسیار جذاب بود. نمونه آن را در کشور خودمان به ندرت می توان مشاهده کرد و این، نشانه اهمیتی است که در نقاط مختلف جهان به حرفه خبرنگاری و اهمیت فعالان در این رشته داده می شود.

 این مصاحبه در تاریخ جمعه 17 مرداد 1393 ( به مناسبت روز خبرنگار) در صفحه فرهنگ و ادب خبرگزاری شبستان درج شده است.

لینک مستقیم:

http://www.shabestan.ir/NSite/FullStory/News/?Serv=6&Id=391060&Mode=

/ 0 نظر / 34 بازدید