تجارت پارسی در اردو بازار ( گزارش سفر به پاکستان ) قسمت سی و ششم

مذاکره اعضای هیات ایران در سازمان سرمایه گذاری و تجارت پاکستان که ساختمان آن در یکی از محلات دیپلماتیک و مرفه نشین لاهور واقع است و نیروهای مسلح و امنیتی به شدت از آن حفاظت می کنند ، بیش از 3 ساعت به طول انجامید ، به گونه ای که در خلال گفتگوها تمامی شرایط و ضوابط سرمایه گذاری در این کشور برای اعضای هیات تشریح شد .

جو امنیتی و نظامی حاکم بر ساختمان محل مذاکرات به قدری سنگین بود که ورود و خروج از سازمان را بسیار دشوار می کرد . دهها نیروی مسلح با انواع تجهیزات ضد عملیات تروریستی در گوشه و کنار این ساختمان و در اطراف خودروهای حامل هیات ایرانی کمین کرده و مسیرهای منتهی به این ساختمان را از فواصل دور با استفاده از موانع فیزیکی مسدود کرده بودند. نیروهای پلیس حتی در داخل ساختمان و پشت در اتاق مذاکرات از عبورو مرور کارمندان سازمان توسعه سرمایه گذاری و تجارت پاکستان ممانعت می کردند تا گفتگوها در نهایت ایمنی برگزار شود.

مسئولان پاکستانی در این دیدار بارها بر ارائه زمین رایگان به ایرانیان علاقمند به سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی پنجاب و تسهیل برخی مقررات مالیاتی تاکید کردند . البته این تسهیلات بخشی از توافقات صورت گرفته میان مسئولان عالی رتبه سیاسی دو کشور بود که برای نخستین مرتبه از سوی سازمان سرمایه گذاری و تجارت پاکستان اعلام می شد .

« آصف علی زرداری » رئیس جمهوری پاکستان که چندی قبل به منظور شرکت در شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به تهران سفر کرده بود ، پس از مذاکره با دکتر محمود احمدی نژادرئیس جمهوری کشورمان نسبت به ارائه تسهیلات ویژه به سرمایه گذاران ایرانی قول مساعد داد و در بازگشت به پاکستان فرمان ارائه این تسهیلات را صادر کرد . تسهیلاتی که با هدف تشویق سرمایه گذاران ایرانی به مشارکت در تامین انرژی الکتریکی واحداث خط لوله انتقال گاز به پاکستان در نظر گرفته شده است .

این تسهیلات ، فقط چند روز پس از تصویب در هیات دولت پاکستان ،اعضای هیات اعزامی ایران را به مشارکت در طرحهای عمرانی این کشور تشویق کرد به گونه ای که دکتریحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی تهران در مذاکره با مفتاح اسماعیل رئیس سازمان توسعه سرمایه گذاری و تجارت پاکستان با توجه به تسهیلات اخیر از آمادگی فعالان بخش خصوصی کشورمان برای سرمایه گذاری در استخراج زغال سنگ در ایالت پنجاب خبر داد و گفت : بخش خصوصی ایران تمایل دارد که با در اختیار گرفتن یکی از معادن زغال سنگ پنجاب و با استفاده از ذخایر اکتشافی این معدن ، اقدام به راه اندازی یک نیروگاه برق کند .

انعکاس گسترده این پیشنهاد در روزنامه ها و شبکه های رادیویی و تلویزیونی پاکستان ، حکایت از استقبال مردم این کشور از طرح مذکور داشت و گروهای مذاکره کننده را به پیگیری جدی توافقات حاصل شده ترغیب کرد .

سازمان توسعه سرمایه گذاری و تجارت پاکستان هم از این پیشنهاد به شدت استقبال کرد و به میمنت این توافق ضیافت ویژه ای ترتیب داد که فردای آن روز در هتل کونتیننتال ( مشهورترین هتل دیپلماتیک پاکستان ) با حضور اعضای هیات ایرانی برگزار شد .

 

نوشته: کامران نرجه

این پاورقی در صفحه 17 روزنامه اطلاعات شنبه 20 آبان 1391 درج شده است .

 

/ 0 نظر / 26 بازدید