تجارت پارسی در اردو بازار( گزارش سفر به پاکستان) قسمت سی و دوم

ایالت پنجاب به وسعت 259 هزار و 362 کیلومتر مربع در شمال شرقی پاکستان به مرکزیت شهر لاهور شامل 35 بخش ( فرمانداری ) است . از میان شهرهای مهم این ایالت که مجموعا 100 میلیون نفر جمعیت دارند ،می توان به «لاهور » ، « مولتان » ، « فیصل آباد » ، « سیالکوت » ، « گجرات» ، « جهلم » ، « بهاولپور » ، «راولپندی» ، «رحیم یار خان » و « دیر غازی خان» اشاره کرد .

پنجاب هم همانند سایر ایالات فدرالی پاکستان ضمن هماهنـگی نـظامی و ارتبـاطـات بـین الملل با دولت مرکزی ، در مابقی امور سیاسی و اقتصادی بصورت مستقل اداره می شود .

به عبارت دیگر حکمران ( استاندار ) که از سوی رئیس جمهوری تعیین می شود ،به عنوان بالاترین مقام تشریفاتی این ایالت ، فقط در تدوین سیاست ها و امور جاری نقش آفرین است .

این پست هم اینک در اختیار « سردار محمد لطیف کهوسه » وکیل برجسته عضو حزب مردم اسـت کـه سه سال قبل پس از ترور حکمران قبلی « سلمان تاثیر » به این سمت برگزیده شد .

ازسوی دیگر ،بالاترین مقام اجرایی این ایالت به عنوان سر وزیر در اختیار « میان محمد شهباز شریف » رئیس حزب مسلم لیگ و برادر کوچک نواز شریف ( نخست وزیر اسبق پاکستان ) است .

کابینه شهباز شریف 9 وزیر دارد که همگی عضو حزب مسلم لیگ هستند . در همین حال مجلس ایالت پنجاب با 371 کرسی که نیمی از نمایندگان آن در همین حزب عضویت دارند ، زیر نظر « رانا محمد اقبال خان » اداره می شود .

درواقع ایالت پنجاب را باید پایگاه قدرت حزب مسلم لیگ ( رقیب اصلی حزب حاکم مردم) دانست و توجه به این مطلب در تصمیم های تجاری و صنعتی بسیار مهم است .

پنجاب همانند ایالت سند نقش بسیار بالایی در تولید ناخالص داخلی پاکستان دارد. طبق جدیدترین برآورد این ایالت 90 درصد از کل کاغذ مصرفی ، 75 درصد از کود کشاورزی ، 40 درصد از شکر ، 63 درصد از شیر ،47 درصد از گوشت گاو ، 70 درصد از گوشت مرغ و نزدیک به 80 درصد از محصولات کشاورزی پاکستان را تولید می کند .

پنجاب با وجود 4 هزار مرکز صنعتی کوچک و خانگی ، 11 هزار و 850 واحد نساجی ، 7 هزار واحد پنبه زنی و 6 هزار و 380 واحد تولید مواد خام کشاورزی نقش بسزایی در صادرات مصنوعات حوزه کشاورزی و نساجی پاکستان دارد .

سیستم آبیاری کشاورزی این ایالت که توسط انگلستان ایجاد شده است ، گسترده ترین سیستم آبیاری جهان به شمار می رود و به 75 درصد از اراضی پنجاب که زیر کشت گندم ، پنبه ، برنج ، نیشکر ، ذرت ، دانه های روغنی ، حبوب و انواع میوه و سبزیجات قرار دارند ، آبرسانی می کند .

حجم بارش باران در اغلب فصول سال در این منطقه به حدی بالاست که معمولا منجر به بروز سیلاب های ویرانگر می شود . سیل دو سال قبل در این منطقه که بیش از 2 هزار کشته و 3 هزار زخمی برجا گذاشت ،منطقه ای به وسعت 160 هزار کیلومتر مربع را به عمق 5/1 متر زیر آب برد و یک میلیون و 250 هزار واحد مسکونی را تخریب کرد .

ایالت پنجاب علاوه بر استعدادهای کشاورزی، از لحاظ ذخایرمعدنی هم بسیار غنی است و معادن ارزشمندی از زغال سنگ ، نمک معدنی ، دولومیت، گچ و سیلیس دارد .

نوشته : کامران نرجه

این پاورقی در صفحه 17 روزنامه اطلاعات دوشنبه 15 آبان 1391 درجه شده است .

/ 0 نظر / 28 بازدید