تجارت پارسی در اردو بازار ( گزارش سفر به پاکستان ) قسمت نوزدهم

مذاکره مستقیم هیات تجاری و صنعتی ایران با اعضای فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت پاکستان (‏FPCCI‏) در دومین روز از سفر به کراچی بیش از 6 ساعت به طول انجامید و در خلال آن موضوعاتی نظیر صادرات فراورده‌های نفتی، مواد غذایی، تجهیزات مخابراتی و محصولات پتروشیمی از ایران به پاکستان در ازای واردات برنج، میوه، گوشت، صیفی‌جات و لوازم یدکی ماشین آلات صنعتی از این کشور مورد بررسی قرار گرفت.

در حاشیه مراسم ضیافت ناهار که به مناسبت ورود هیات تجاری ایران به پاکستان از سوی فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت (‏FPCCI‏) برگزار شد، فرصتی پدید آمد تا با «حاجی فضل غدیرخان شیرانی» رئیس این تشکل بزرگ اقتصادی در مورد مهمترین موانع همکاری‌های تجاری و صنعتی دو کشور گفتگو کنم.

رئیس 74 ساله فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت پاکستان که یکی ازتجار برجسته ایالت بلوچستان و مسئول اتاق بازرگانی و صنایع کویته هم هست، با صبر و شکیبایی به ترجمه اردوی سئوالات من گوش می‌کند و می‌گوید: سالها پیش از ایران دیدن کرده ام و خاطرات خوبی از این کشور زیبا دارم. واقعا صحیح نیست که دو ملت دوست و همسایه با اشتراکات فرهنگی و مذهبی روابط تجاری محدودی داشته باشند و نیازهای خود را از بیگانگان تامین کنند.

شیرانی می‌گوید: من به مشکلات اقتصادی ایران واقفم اما اعتقاد دارم اگر تجار و صنعتگران بخش خصوصی همت کنند، قادرند به راحتی این برهه سخت را پشت سر بگذارند و بدون دخالت بیگانگان با یکدیگر همکاری اقتصادی داشته باشند. وی مهمترین مانع در نزدیکی تجارت دو کشور به یکدیگر، مسائل پولی و بانکی ناشی از تحریم‌های اقتصادی ایران می‌داند و می‌افزاید: در پاکستان مقامات دولتی هنوز به این باور نرسیده‌اند که همکاری اقتصادی با ایران و بی توجهی به تهدیدات بیگانگان به نفع مردم هر دو کشور است.

شیرانی با تاکید بر توانایی تجار پاکستان در تامین نیازهای غذایی وارداتی ایران و صدور کالاهایی نظیر گوشت و برنج از طریق مرز زمینی میرجاوه می‌گوید: ایران توانایی بالایی در تامین انرژی الکتریکی، سوخت مصرفی و کالاهای پتروشیمی دارد.

رئیس فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت پاکستان معتقد است تجارت غیر رسمی و دوری بخش خصوصی دو کشور از یکدیگر باعث رشد قاچاق کالا از مبادی مرزی شده و به اعتبار کالاهای صادراتی دو طرف لطمه زده است، در حالی که تجارت رسمی میان اتاق‌های بازرگانی موجب تبادل کالاهای با کیفیت و تداوم تجارت میان دو کشور می‌شود.‏

وی می‌گوید: ایران در منطقه بلوچستان تبادلات مرزی زیادی با ما دارد ولی متاسفانه عمده گرانول‌های پلاستیک صادراتی از ایران به صورت قاچاق به پاکستان وارد می‌شود. همچنین پرونده گوشت‌های نامرغوب صادراتی پاکستان به ایران مربوط به محموله‌های قاچاق است.‏شیرانی از مقامات دولتی ایران و پاکستان تقاضا می‌کند با اعمال تعرفه‌های ترجیحی زمینه قاچاق کالاهای مورد نیاز دو کشور را از بین ببرند.

وی درعین حال تاکید می‌کند بانک‌های خصوصی پاکستان قدرت یافتن راهکار مناسب برای تبادل پول میان دو کشور و نادیده گرفتن تحریم‌های تجاری ایران را دارند. استفاده از این شیوه نیازمند گفتگوی مقامات بانکی دو طرف با یکدیگر است.

شیرانی مجددا ایده تجارت پایاپای و تهاتر کالا میان ایران و پاکستان را مطرح می‌کند و می‌گوید: اعضای اتاق‌های بازرگانی پاکستان قادرند در ازای ارسال گوشت و برنج به ایران، فرآورده‌های نفتی و کود شیمیایی وارد کنند. ‏

رئیس فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت پاکستان اظهار امیدواری می‌کند در سایه مذاکرات طرف‌های تجاری و صنعتی دو کشور سطح روابط اقتصادی ایران و پاکستان افزایش یابد.‏

نوشته : کامران نرجه

این پاورقی در صفحه ۱۷ روزنامه اطلاعات شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۱ درج شده است .

/ 0 نظر / 40 بازدید