بازاری که از سکه نمی افتد

خبرها و گزارشهایی با تیتر «افزایش مجدد قیمت طلا»، «شکستن رکورد طلا در بازارهای جهانی»، «نرخ طلا گران شد» و تیترهای دیگری از این دست، دو سه سالی است که برای خوانندگان روزنامه‌ها و سایت‌های خبری در سراسر جهان یکنواخت شده و انتظار عمومی بر این است که در هر رسانه خبری، ستون ثابتی برای اعلام میزان افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی باید ایجاد شود. با این حال تداوم روند صعودی قیمت این فلزگرانبها در بازارهای جهانی هرگز از هیجان پیگیری اخبار آن نکاسته و شاید بر تعداد علاقمندان کسب اطلاع از قیمت‌های جهانی طلا افزوده شده است.

چه آنان که سرمایه قابل توجهی دارند و به دنبال تبدیل سرمایه‌های ثابت خود به اندوخته‌های مطمئن و کم ریسک نظیر «طلا» هستند و چه آنان که آهی در بساط ندارند و در پی یافتن شدت شکاف درآمدی و سرمایه‌ای خود با سرمایه‌داران هستند؛ همه و همه اخبار گران شدن قیمت طلا در بازارهای جهانی را دنبال می‌کنند.

در واقع تاثیری که افزایش قیمت طلا بر بالا رفتن نرخ سایر فلزات نظیر نقره، پلاتین، مس، فولاد و... و در نتیجه افزایش قیمت اغلب کالاهای مصرفی دارد موجب می‌شود که عموم مردم همواره خواهان پیگیری اخبار مرتبط با قیمت‌های جهانی طلا باشند.

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که ظرف 38 سال گذشته قیمت جهانی طلا بیش از 870 دلار در هر اونس افزایش یافته است و این روند صعودی همچنان ادامه دارد.

قیمت هر اونس (03/31 گرم) طلا در سال 1970 میلادی در بازارهای جهانی حدود 50 دلار بود، اما پنج سال بعد نخستین موج صعود قیمت‌ها به بازار طلا تحمیل شد و نرخ این فلز گرانبها تا 186 دلار افزایش یافت.

تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه و شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران که منجر به گران شدن قیمت نفت در بازارهای جهانی و در نتیجه هراس سرمایه‌داران از کاهش ارزش دارایی‌های خود شد، طی سال 1980 میلادی بازارهای مالی دنیا را به شدت برآشفت و قیمت جهانی طلا را به رکوردی رساند که تا 27 سال پس از آن هرگز به این سطح نرسید. در این سال قیمت هر اونس طلا برای نخستین مرتبه در طول تاریخ معاملات این فلز گرانبها به 873 دلار رسید. اما تدبیر بازارهای مالی و کاهش شدید قیمت نفت در سالهای آتی قیمت طلا را مجدداً تا مرز 300 دلار در هر اونس در سال 1985 کاهش داد.

در طول سالهای 1985 تا 1995 روند تغییرات قیمت جهانی طلا تقریباً ثابت بود ولی شروع بحران مالی جنوب شرق آسیا در اواخر دهه 90 میلادی مجدداً باعث کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی شد، بطوری که قیمت هر اونس طلا در سال 1999 میلادی به کمتر از 252 دلار کاهش یافت.

شروع قرن جدید فرصت مغتنمی برای بهبود ساختارهای اقتصادی در کشورهای صنعتی و در حال توسعه بود و همین مساله باعث افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی به لحاظ نیاز سیستم‌های بانکی برای تقویت پشتوانه‌های پولی کشورها شد.

هر اونس طلا از 312 در سال 2000 میلادی با شروع روند صعودی قیمت‌ها به حدود 500 دلار در سال 2005 رسید.

اما موج شدید افزایش قیمت نفت، تشدید بحران‌های سیاسی در نقاط مختلف جهان و به ویژه مراکز عمده نفت خیز و همچنین وخامت اوضاع اقتصاد آمریکا به لحاظ افزایش هزینه‌های سربار نظامی این کشور از سال 2005 به بعد شتاب صعود قیمت طلا در بازارهای جهانی را به اوج خود رساند.

آمار‌ها نشان می‌دهد که طی دو سال و نیم اخیر قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی حدود 430 دلار افزایش یافته است. به عبارت دیگر طی این مدت ارزش جهانی طلا بالغ بر 90 درصد رشد کرده و اینک کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند ظرف دو سال آینده قیمت جهانی طلا از مرز 1100 دلار در هر اونس فراتر خواهد رفت.

قیمت جهانی طلا حدود یک ماه قبل در آستانه شروع سال جدید میلادی رکورد 28 سال پیش خود را شکست و به بالاترین حدنصاب خود در طول تاریخ دست یافت و از آن روز تاکنون به تناوب، روند شکستن رکوردها یکی پس از دیگری ادامه دارد.

اینک هر اونس طلا در بازارهای اروپایی و آسیایی بیشتر از 930 دلار داد و ستد می‌شود و اشتهای خرید و انباشت طلا در اغلب بازارها همچنان بالاست.

هر تنش سیاسی و یا پارامتر اقتصادی منفی نظیر کاهش نرخ بهره در نظام بانکی آمریکا (به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان) مستقیماً بر قیمت طلا در بازارهای جهانی تاثیر می‌گذارد و موجب افزایش مجدد آن می‌شود.

 

این روند طی ماههای اخیر به حدی رواج یافته که به یک عادت در نظام اقتصاد بین‌الملل تبدیل شده است.

 

مردم دنیا نیز اگرچه به اخبار افزایش قیمت طلا و شکستن پی در پی رکوردها عادت کرده‌اند ولی همچنان مشتاقانه رویدادهای تاثیرگذار بر روند معاملات طلا را پیگیری می‌کنند.

وشته : کامران نرجه   Kamran     Narjeh

این مطلب در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۸۶ در صفحه ۱۷ روزنامه اطلاعات چاپ شده است.

/ 2 نظر / 2 بازدید
متين

سلام وب جالبی داری و راستی اميدوارم که هميشه در همه آزمونهای زندگيت موفق باشی و به آنچه به خير و صلاح تو است برسی راستی دوست وبلاگی وب بااستاد با مطالبي جالب به روز شده و منتظر قدوم شما و نظرات شما در ارائه مطالب مفيد تر است. سبز باشيد

نیما

سلام خیلی وبلاگ باحالی داری. حاضر به تبادل لینک هستی؟