تجارت پارسی در اردو بازار( گزارش سفر به پاکستان ) قسمت سی ام

اعضای هیات تجاری و صنعتی ایران در آخرین روز اقامت خود در ایالت سند و در خلال بازدید از موزه و مقبره «محمد علی جناح » - قائد اعظم - که اتفاقا با سالروز درگذشت این بزرگمرد جهان اسلام همزمان شده بود ، فرصتی برای جمع بندی نتایج سفر خود به این ایالت یافتند .

به اعتقاد اغلب اعضای هیات ، ایالت سند به عنوان قطب اقتصادی پاکستان که از لحاظ جغرافیایی یک پنجم این کشور را شامل می شود ، ظرفیت های فراوانی برای همکاری با ایران دارد . پیشرفت صنایع بندری ، شیلاتی ، نساجی و کشاورزی این ایالت زمینه همکاری اقتصادی با ایران را مهیا کرده و در مقابل ،انگیزه لازم برای مشارکت سرمایه گذاران ایرانی را در طرح های صنعتی این منطقه به وجود آورده است .

در بخش کشاورزی ایالت سند هم اینک بازده تولید محصولات نظیر پنبه به 730 کیلو گرم ، برنج 3000 کیلو گرم، نیشکر 58 هزار و 500 کیلوگرم ، ذرت 560 کیلوگرم ، گندم 3500 کیلوگرم ، جو 565 کیلوگرم ، نخود 1100 کیلو گرم و تنباکو به 1300 کیلوگرم در هکتار رسیده است که شاخص خوبی از نظر توسعه کشاورزی محسوب می شود . علاوه بر این ،تولید صنایع شیلاتی ایالت سند به حدود 220 هزار تن در سال رسیده که پتانسیل خوبی برای سرمایه گذاران صنایع غذایی ایران است .

این ایالت با وجود گستردگی جغرافیایی و تنوع فعالیت های عمرانی فقط توان تولید 2 میلیون و 950 هزار تن سیمان را در سال دارد که می تواند انگیزه لازم را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی ایران در راه اندازی کارخانجات سیمان فراهم کند .

دولت فدرال سند در نظر دارد تا در پنج شهر در این استان شامل کراچی، حیدرآباد، سکهر، لارکانه و میرپور با ایجاد شرکت های بزرگ ،سرعت توسعه اقتصادی را افزایش دهد . این مساله فرصت مناسبی برای صنایع ایران به منظور همکاری با این شرکت های توسعه ای است .

همچنین خط لوله انتقال گاز صادراتی ایران به پاکستان که یک سال و نیم دیگر به بهره برداری خواهد رسید ، در ادامه مسیر خود در خاک پاکستان از این ایالت عبور می کند و فرصت مناسبی برای صدور خدمات شرکت های مهندسی ایران فراهم خواهد ساخت .

بر اساس قرارداد 25 ساله میان ایران و پاکستان باید تا فروردین 1393 (2014 میلادی) سالانه 8/7 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی کشورمان به این همسایه شرقی صادر شود.سرانه مصرف گاز در ایالت سند 245 مترمکعب در سال است .

در حوزه صادرات نفت و فرآورده های وابسته هم استان سند مشتری خوبی برای تولیدات کشورمان است . دولت پاکستان اخیرا برای خرید یک میلیون و 60 هزار تن نفت کوره و بنزین از همسایگان خود اعلام آمادگی کرده است .

این کشور با وجود ظرفیت تولید پالایشی حدود 400 هزار بشکه در روز که عمدتا در استان سند مستقر است،همچنان وابستگی شدیدی به واردات فرآورده های نفتی دارد و ایران می تواند بخش قابل توجهی از نیازهای وارداتی پاکستان را تامین کند .با این همه شناخت دقیق و برقراری رابطه با شاخص های اقتصادی ایالت سند نیاز به کارمطالعاتی بیشتر از سوی نمایندگی سیاسی ایران دراین منطقه دارد . تقویت رایزن بازرگانی ایران در کراچی موجب تهیه آمار و اطلاعات مناسب جهت همکاری با این ایالت و دسترسی شرکت های ایرانی به اخبار مناقصات و مزایده های صنعتی این منطقه می شود . همچنین به نظر می رسد تعامل بیشتر میان اتاق های بازرگانی ایران با اتاق های بازرگانی مستقر در این ایالت فرصت های جدید همکاری مشترک بین دو کشور را ایجاد می کند .

نوشته : کامران نرجه

 این پاورقی در صفحه 17 روزنامه اطلاعات پنجشنبه 11 آبان 1391 درج شده است

/ 0 نظر / 23 بازدید