فرصت جدید ایران برای نقش آفرینی در تامین انرژی جهان

پانزدهمین اجلاس وزارتی کشورهای صادرکننده گاز GECF از امروز در تهران برپا خواهد شد.

مجمع کشورهای صادرکننده گاز که حدود پنج سال از تاسیس رسمی آن می گذرد، مرکب از ١٣کشور به عنوان عضو دائم و ۴ کشور به عنوان عضو ناظر است  روی هم رفته ۴٢ درصد از تولید، ۶٢ درصد از ذخایر، ٣٨ درصد از شبکه انتقال با خط لوله و ٨۵ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) جهان را در اختیار دارند.

این مجمع سالی یک بار در سطح وزیران و سالی دو بار اجلاس هیات اجرایی خود را تشکیل می دهد؛ تا در مورد برنامه تولید، ذخیره سازی و تجارت گاز در دنیا تصمیم گیری کنند. تاکنون نیز مجمع کشورهای صادرکننده گاز دو نشست در سطح روسای جمهور کشورهای عضو برگزار کرده است که نخستین نشست سران آبان ١٣٩٠در دوحه قطر و دومین نشست آن تیر امسال در مسکو روسیه، برگزار شد.

رشد روز افزون نیاز بشر به منابع انرژی و استفاده از سوخت های فسیلی نظیر نفت و گاز باعث شده است تا اهمیت مجمع کشورهای صادرکننده گاز در سالهای اخیر بسیار افزایش یابد، تا حدی که آز آن به عنوان " اوپکِ گازی" نامبرده می شود. جالب آنکه تلاش ها برای تشکیل این مجمع به منظور همکاری و هماهنگی بیشتر در میان کشورهای بزرگ دارنده گاز طبیعی، برای نخستین بار از سوی ایران مطرح شد . ایده اولیه برنامه ریزی منسجم و سازماندهی تولید و تجارت گاز درجهان با هدف صیانت از ثروت کشورهای تولید کننده و حمایت از کشورهای مصرف کننده با استقبال فوری اغلب کشورهای گاز خیز دنیا روبرو شد و امروز GECFبه یکی از نهادهای تاثیر گذار در تامین انرژی جهان مبدل شده است.

 اجلاس پانزدهم وزرای GECF در تهران به دنبال تعیین دبیرکل جدید این سازمان است که تاکنون روسیه ، لیبی و ایران برای تصاحب این کرسی اعلام آمادگی کرده اند. جمهوری اسلامی ایران، دکتر "سیدمحمدحسین عادلی" را به عنوان نامزد پیشنهادی برای احراز پست دبیرکلی مجمع کشورهای صادرکننده گاز معرفی کرده که پیش از این عضو شورای اقتصاد و سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی بود و در سال‌های 1368 تا 1373 نیز ریاست کل بانک مرکزی را به عهده داشت . عادلی مدتی نیز سفیر ایران در لندن بود و در تمامی این مناصب ، به عنوان چهره ای میانه رو با افکار توسعه طلب شناخته شد.

چنانچه در اجلاس تهران ، عادلی با اجماع سایر اعضا به عنوان دبیر کل جدیدGECF انتخاب شود، می توان ادعا کرد که فرصت جدیدی برای نقش آفرینی ایران در عرصه تامین انرژی جهان به وجود آمده است.

 برآوردهای کارشناسی نشان می دهد که ایران با دارا بودن 33.6 تریلیون متر مکعب گاز و 157 میلیارد بشکه نفت درجا از نظر مجموع ذخایر هیدروکربوری به بزرگترین دارنده مجموع ذخایرمتعارف نفت و گاز جهان تبدیل شده است. این توانایی بالقوه برای نقش آفرینی موثر در عرصه تولید و تجارت انرژی های فسیلی ، ایجاب می کند تا کشورمان در نهادهای تصمیم گیری بین المللی حضوری فعالانه داشته باشد.  امتیاز میزبانی اجلاس پانزدهم در تهران، شانس موافقت اعضا و اجماع آنها با دبیرکلی دکتر عادلی را افزایش می دهد و  فضای لازم را برای دستیابی به این هدف مهم را فراهم می سازد.

نوشته: کامران نرجه

این یادداشت اقتصادی در صفحه 4 روزنامه اطلاعات یکشنبه 12 آبان 1392 درج شده است

/ 0 نظر / 28 بازدید