رویه واردات و واردات بی رویه ( میزگرد مطبوعاتی )

 مساله واردات کالاهای ارزان قیمت خارجی به ویژه محصولاتی که در داخل کشور توان تولید آنها وجود دارد، ماههاست به یک معضل جدی برای تولیدکنندگان ایرانی، تجار و مسئولان دولتی تبدیل شده است.

گروهی از کارشناسان معتقدند دولت از ابزاری نظیر تعرفه‌گمرکی واردات کالاهای خارجی به خوبی برای حمایت از صنایع داخلی استفاده نبرده و سیل واردات محصولات خارجی با قیمت‌های بسیار ارزان سبب شده تا صنایع داخلی انگیزه‌ای برای تولید نداشته باشند. این انتقاد در حوزه محصولات کشاورزی که تولید بسیاری از اقلام آن در ایران دارای مزیت اقتصادی است، از حیطه تولید کنندگان فراتر رفته و به مجلس شورای اسلامی کشیده شده است.

کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارند در چند سال اخیر، کاهش شدید نرخ تعرفه بسیاری از محصولات کشاورزی وادراتی، مشکلاتی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است که این امر در میان مدت می‌تواند تغییراتی در الگوی تولیدات کشاورزی به وجود آورد و بر تولید محصولات استراتژیک بخش کشاورزی نیز تاثیر منفی داشته باشد.

به اعتقاد آنها تعرفه‌های کشاورزی بر مبنای یک راهبرد بلندمدت و پایدار بنا نشده‌اند و تابع تصمیم‌های کوتاه مدت سالانه هستند و روند تعرفه‌های کشاورزی با اصول اعلام شده برنامه‌های توسعه کشور همراهی کافی ندارد.

همچنین در استفاده توامان ابزارهای تعرفه‌ای دقت کافی صورت نمی‌گیرد و نظام موجود تعرفه‌ها بسیار ساده است و اکنون با کاهش تعرفه‌ها در غیاب ابزارهای غیرتعرفه‌ای، حمایت منطقی از تولیدات داخلی در مقابل واردات به شدت کاهش یافته است.

در تکمیل این دیدگاه، گروهی از تولید کنندگان کشاورزی معتقدند در وضع نرخ تعرفه‌ها و به‌ویژه نرخ‌های سه سال اخیر برای محصولات مختلف کشاورزی به اصل مزیت نسبی، حساسیت و توان رقابت‌پذیری محصولات، کم توجهی شده است و مقایسه وضع تعرفه کشور با کشورهای دیگر نشان می‌دهد که حمایت تعرفه‌ای در کشور ما به سمت زیربخش یا کالاهایی خاص هدفمند نشده است و این موضوع ریشه در اقتصاد مبتنی بر فروش منابع طبیعی دارد که در‌ آن متناسب با وضع درآمدهای نفتی در هر سال، تعرفه‌ها افزایش یا کاهش یافته‌اند و این کاهش و افزایش به تمامی فصل‌ها بدون در نظر گرفتن توان رقابتی و حساسیت آنها سرایت داده شده است.

در بخش صنعت بسیاری از تولیدکنندگان نسبت به وضع تعرفه‌های بالا و برخی دیگر نسبت به وضع تعرفه پائین واردات یک قلم کالا انتقاد دارند.

به عنوان مثال در حالی که تولیدکنندگان فولاد، دولت را متهم به وضع تعرفه‌های پائین گمرکی و از بین بردن منافع صنایع داخلی می‌کنند، برخی از تولیدکنندگان صنعت ساختمان، خودروسازان و صنایع خانگی معتقدند تعرفه واردات مقاطع‌فولادی به کشور بالاست و امکان تولید کالای قابل رقابت با محصولات خارجی را فراهم نمی‌سازد.

دولت و به نمایندگی از آن دستگاه‌های عضو کمیسیون ماده یک قانون مقررات صادرات و واردات که مسئولیت تعیین تعرفه گمرکی کالاهای وارداتی به عهده آنهاست، اعتقاد دارند تعرفه کالاهای وارداتی در ایران بسیار بالاست و نوعی انحصار را برای برخی تولید کنندگان داخلی ایجاد کرده تا در یک فضای غیررقابتی، محصول خود را با هر کیفیت و قیمت دلخواه به مصرف کننده نهایی عرضه کنند.

در واقع بالا بودن میانگین نرخ تعرفه کالاهای وارداتی در ایران از یک طرف به مصرف‌کنندگان که دسترسی به کالای ارزان و با کیفت جزو حقوق آنهاست، آسیب رسانده و از طرف دیگر تولیدکنندگان را به حمایت دائمی دولت از آنها عادت داده است، بطوری که هرگز قادر نیستند در شرایط رقابتی و غیرحمایتی نظیر حضور در فضای همکاری‌های سازمان جهانی تجارت ‌(WTO) فعالیت کنند.

جمهوری اسلامی ایران هم اکنون در میان کشورهایی که دارای بیشترین نرخ میانگین تعرفه کالاهای وارداتی هستند، مقام سوم را به خود اختصاص داده است.

مطابق جدیدترین آمار رسمی در میان 153 کشور عضو سازمان جهانی تجارت و 30 کشور عضو ناظر این سازمان، باهاما با 9/29 درصد، جیبوتی با 8/27 درصد و ایران با نرخ میانگین 26درصد دارای بیشترین نرخ تعرفه‌های کالاهای وارداتی در سال 2008 بوده‌اند.

میانگین تعرفه واردات محصولات کشاورزی ایران با 9/28 درصد در گروه کشورهایی قرار دارد که دارای نرخ‌های نسبتاً بالایی هستند. در بخش کالاهای صنعتی هم میانگین تعرفه واردات به ایران 6/25 درصد است که پس از باهاما و جیبوتی در رده بیشترین نرخ میانگین‌های جهان قرار دارد.

برآیند دیگاه‌های دولت و تولیدکنندگان داخلی سبب برگزاری میزگردی با حضور مسئولان و کارشناسان حوزه واردات در روزنامه اطلاعات شد تا مشخص شود، تعرفه واردات کالاهای خارجی در حال حاضر تا چه اندازه از تولید کالاهای مشابه در داخل کشور حمایتدر این میزگرد آقایان حمید صافدل معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران و عضو کمیسیون ماده یک قانون مقررات صادرات و واردات، مهندس محمدرضا شافعی‌نیا مدیرکل دفتر توسعه تجارت و بازار وزارت جهاد کشاورزی و عضو کمیسیون ماده یک، مسعود دانشمند عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و یکی از تولیدکنندگان بخش خصوصی، سیدمحمد احرامیان رئیس هیأت مدیره نورد فولاد یزد، علیرضا شجاعی سخنگوی وزارت بازرگانی و سیدبهادر احرامیان عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به طرح دیدگاه‌های خود پرداخته‌اند که مشروح آن در زیر تقدیم خوانندگان می‌شود.

* اطلاعات: به عنوان نخستین سؤال، گروه زیادی از تولیدکنندگان معتقدند، تعیین غیراصولی تعرفه کالاهای وارداتی در سال‌های اخیر سبب رشد بی‌رویه واردات و تضعیف تولیدات داخلی شده است. آیا کمیسیون ماده یک قانون مقررات صادرات و واردات، هنگام بررسی تعرفه‌های گمرکی کالاهای وارداتی به مشکلات و شاخص‌های تولید کالاهای مشابه در داخل کشور توجهی دارد؟ آیا این کمیسیون بدون در نظر گرفتن نظرات و دیدگاه‌های تولیدکنندگان داخلی نسبت به تعیین تعرفه کالاهای وارداتی اقدام می‌کند؟ اعضای این کمیسیون و روند بررسی تعرفه‌ها در آن چیست؟

* حمید صافدل:

کمیسیون ماده یک قانون مقررات صادرات و واردات متشکل از 9 دستگاه دولتی و یک نماینده از اتاق بازرگانی و صنایع و معادن به عنوان نماینده بخش خصوصی است. در این کمیسیون نمایندگان دستگاه‌هایی نظیر وزارت بازرگانی، وزارت صنایع و معادن، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گمرک و... عضویت دارند.

پیش از تعیین هر تعرفه یا بررسی تقاضای تغییر تعرفه‌های قبلی توسط یک دستگاه متقاضی، تمامی اطلاعات مرتبط با تولید و واردات نظیر میزان و قیمت کالاهای تولید داخل، قیمت جهانی و سایر اطلاعات موردنیاز از طریق مراکز اطلاعات جمع‌آوری می‌شود.

از طرفی، هنگام دریافت اطلاعات پایه تولید یک کالا نظیر فولاد، اطلاعات مربوط به کالاهای تولیدی در صنایع زیربخش نظیر صنایع لوله‌سازی، خودروسازی، تولید مصالح ساختمانی، لوازم خانگی و غیره جمع‌آوری می شود. پس از جمع‌آوری اطلاعات، کمیته کارشناسی که یکشنبه هر هفته با حضور تمامی دستگاه‌ها تشکیل می‌شود، به رصد و بررسی شاخص‌ها می‌پردازد.

تعداد نمایندگان حاضر در جلسات کمیته کارشناسی از هر 9 دستگاه به حدود 2 تا 3 نفر می‌رسد که در مجموع بیش از 30 نفر در این کمیته حضور دارند.

نظر نهایی کمیته کارشناسی در مورد تغییر یا تأیید تعرفه واردات یک قلم کالا به جلسه کمیسیون ماده یک که شنبه هر هفته برگزار می‌شود، ارسال خواهد شد. چنانچه اعضای کمیسیون نسبت به نظر کمیته کارشناسی اقناع نشوند، شاخص‌ها و اطلاعات مجدداً مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اگر نظر این کمیته از سوی اعضای کمیسیون ماده یک تأیید شود، پرونده تعرفه واردات کالای مذکور برای تأیید نهایی چهار وزیر بازرگانی، جهاد کشاورزی، صنایع و معادن، امور اقتصادی و دارایی ارسال می‌شود.

پس از تأیید این وزرا، نظر نهایی برای رئیس‌جمهوری یا معاون اول وی ارسال می‌شود و با ابلاغ آنها تعرفه جدید اجرایی خواهد شد.

لازم به ذکر است که تأیید یک تعرفه از سوی وزرای کمیسیون ماده یک به صورت اجماع صورت می‌گیرد، یعنی اگر یک نفر از وزرای مذکور با رأی سه وزیر دیگر موافق نباشد تعرفه مذکور تأیید نخواهد شد و لزوماً همه چهار وزیر باید با اجرا یا تغییر تعرفه موافقت کامل داشته باشند.

این فقط در مورد نحوه بررسی تعرفه کالاهای وارداتی نیست. مطابق اصل 138 قانون اساسی در مواردی که اختیارات هیأت وزیران به جمعی از وزرا که تعداد آنها کمتر از پنج نفر است، داده شود، رأی نهایی منوط به اجماع نظر تمامی اعضای این هیأت است و نظر مصوب این اعضا به منزله رأی هیأت وزیران است.

بنابراین تعیین یا تغییر تعرفه یک قلم کالای وارداتی به هیچ وجه یک تصمیم لحظه‌ای و غیرکارشناسی نیست و برای تصویب هر تعرفه مراحل متعددی کارشناسی باید طی شود و نهایتاً به اجماع نظر وزرای اقتصادی دولت برسد.

جالب اینکه در مراحل بررسی تعرفه واردات یک کالا در کمیته‌های کارشناسی از نمایندگان سازمان‌های غیرعضو در کمیسیون ماده یک دعوت به عمل می‌آید.

مثلاً وقتی در مورد تعرفه واردات کاغذ تصمیم‌گیری می‌شود، نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم و تحقیقات در کمیته کارشناسی حضور دارند و با استفاده از حق رأی خود در تعیین تعرفه اعمال نظر می‌کنند. حتی در مواردی از نظر نمایندگان انجمن‌ها و سندیکای صنفی در کمیته کارشناسی استفاده می‌شود و آنها حق رأی دارند. این موارد ثابت می‌کند که تعیین و تغییر تعرفه‌های وارداتی کاملاً‌ کارشناسی و منطبق با نظرات و رأی نمایندگان تولیدکنندگان داخلی است.

اطلاعات: حال که اعضا و مکانیزم تصمیم‌گیری در کمیسیون ماده یک مقررات صادرات و واردات تعیین شد، بفرمائید که این کمیسیون چه تعهدی در قبال حمایت از تولید داخل هنگام بررسی تعرفه کالاهای وارداتی دارد و تا چه اندازه قدرت پشتیبانی از صنایع داخلی برای ممانعت از آسیب کالاهای خارجی را دارد؟

*محمدرضا شافعی‌نیا:

- حمایت از تولید داخلی فقط منوط به ابزار تعرفه گمرکی نیست و مکانیزم‌های متعددی دارد. تعرفه فقط یکی از ابزارهای حمایتی است که خود تابع اجزایی نظیر زمان اعمال تعرفه، میزان وابستگی کشور به کالای وارداتی، میزان خودکفایی کشور در کالای مذکور، قیمت جهانی و بهای بازار داخلی است. برخی تصور می‌کنند با کاهش تعرفه واردات یک قلم کالا، قیمت آن در بازار داخلی تنزل خواهد یافت یا بالعکس، با افزایش تعرفه واردات یک نوع کالا، الزاماً بهای آن در بازار داخلی بالا می‌رود. این نوع برداشت از نظام تعرفه واردات کاملاً اشتباه است، زیرا قیمت کالا در بازار داخلی تابع عوامل فراوانی است که تعرفه واردات کالای مشابه خارجی فقط یکی از آنهاست.

به عنوان مثال سال قبل همزمان با کاهش قیمت جهانی برنج، دولت تعرفه واردات این محصول کشاورزی را از 150 درصد قبلی کاهش داد. اما در همان زمان بهای برخی از انواع این محصول در بازار داخلی بالا رفت. این مسأله ثابت کرد که برخی از کالاها تبعیت کمی از تعرفه واردات کالاهای خارجی دارند.

مسعود دانشمند:

من با این نظر تا حدودی موافقم ولی تصور می‌کنم تاثیرگذاری تصمیمات کمیسیون ماده یک در حمایت از تولید داخلی منوط به این نکته است که محور عملکرد دولت در اقتصاد چیست؟ آیا دولت تولید محور است یا بازرگانی محور.

تعرفه یک ابزار است مثل آچار فرانسه. مهم ماهیت این ابزار نیست. مهم این است که ما چه نیتی از کاربرد و استفاده آن داریم.

اگر دولت، تولید محور باشد، هر موضوعی در کمیسیون ماده یک با نگاه حمایت از تولید مورد بررسی قرار می‌گیرد و تمامی ابزار برای افزایش تولید ملی به کار گرفته می‌‌شود.

ولی اگر دولت، بازرگانی محور باشد، طرح‌ها و مصوبات کمیسیون ماده یک به سمت تسهیل واردات کالا به کشور خواهد بود.

در یک اقتصاد باز و مبتنی بر بازار رقابتی به این شاخص‌ها و محورها کاملاً توجه می‌شود، ولی متاسفانه در کشور ما چنین نگرشی وجود ندارد.

* حمید صافدل:

البته حتی اگر دولت، تولید محور باشد، نباید از فرآیند تولید در کشور غافل شویم. تولید محوری هنگامی با حمایت از صنایع داخلی تطبیق دارد که فرآیند تولید یک کالا منطقی باشد.

وقتی کمیسیون ماده یک در حال بررسی تعرفه واردات کالایی نظیر پنبه است، باید  فرآیند تولیدات وابسته به این کالا را کاملاً مدنظر قرار دهد.

تغییر واردات پنبه وابستگی مستقیمی به فعالیت حلقه‌های بعدی فرآیند تولید نظیر صنایع و کارخانجات پنبه پاک‌کنی، نخ‌ریسی، نساجی، رنگرزی و تولید پوشاک دارد.

اگر کوچکترین تغییری در تعرفه واردات پنبه که محصول اولیه است یا تعرفه واردات پوشاک که محصول نهایی است، صورت گیرد شوک عظیمی به هریک از حلقه‌های این زنجیره وارد می‌شود. ما نمی‌توانیم به یکباره تعرفه واردات کالایی خاص را به صرف حمایت از تولید داخل، تغییر دهیم، چرا که در این صورت شوک‌های متعددی را به سایر حلقه‌های صنعتی وابسته به آن کالا در داخل کشور وارد می‌کنیم.

* مسعود دانشمند:

من با این گفته مخالفم. زیرا دولت موظف است از هریک از صنایع میانی یک زنجیره تولید حمایت کند و این حمایت صرفاً نباید به شکل تعرفه واردات در محصول اولیه یا کالای نهایی باشد. کشور ما سالانه یک میلیون متر مربع پارچه تولید می‌کند ولی دولت تاکنون چه حمایتی از صنایع نساجی کرده است؟ چرا بسیاری از صنایع نساجی کشور در حال ورشکستگی هستند؟

* حمید صافدل:

البته لازم است میزان وابستگی کشور به واردات یا میزان خودکفایی در تولید پارچه را هم مدنظرقرار دهید. ما نمی‌توانیم به صرف حمایت از یک صنعت نظیر نساجی یا بافندگی، سایر حلقه‌های فرآیند تولید را نادیده بگیریم.

آقای دانشمند، به فرض هم دیدگاه شما  مورد قبول باشد، نباید فراموش کنیم که حمایت از تولید داخل به معنای بستن درهای کشور و انحصار در صنایع داخلی نیست.

صنایع داخلی ما نباید احساس کنند که همه چیز بر وفق مراد آنهاست و بازار مصرف را در انحصار خود دارند.

تولیدکنندگان ما موظفند که خود را در فضای رقابتی احساس کنند و دائماً برای بهبود کیفیت و قیمت محصولات خود تلاش کنند.

من اعتقاد دارم حمایت از تولید برای دولت واجب است، ولی نباید این حمایت به قدری زیاد باشد که تولیدکننده احساس کند تمامی بازار مصرف را در انحصار قدرت خود دارد.

اطلاعات: آیا کمیسیون ماده یک تعرفه واردات یک نوع کالا را با هدف حمایت از تولید داخل به صورت بلندمدت وضع کرده است؟ به عنوان مثال صنایع چینی و سرامیک که در حال ورشکستگی هستند، اگر تعرفه واردات کالاهای خارجی در این حوزه برای یک دوره سه تا پنج ساله در سطح بالا وضع شود، می‌توان امیدوار بود که صنایع داخلی از حالت رکود و ورشکستگی خارج شوند و رونق یابند. آنگاه می‌توان تعرفه واردات محصولات چینی و سرامیک خارجی را به تدریج کاهش داد. آیا چنین رویکردی در کمیسیون ماده یک وجود دارد؟

*مسعود دانشمند:

ـ سؤال من هم این است که نظام تعرفه‌ای ما یا سایر برنامه‌های غیرتعرفه‌ای تاکنون برای صنایع داخلی و حمایت از آنها چه کرده است؟ چرا امروز صنایع نساجی، چینی و سرامیک و لوازم خانگی ما در حال ورشکستگی و نابودی هستند؟ دولت چه کمکی برای نجات این قبیل صنایع کرده است؟

*سید محمد احرامیان:

ـ باید واقع‌بینانه قبول کنیم بسیاری از صنایع داخلی ما نظیر صنایع فولاد، نساجی، چینی و سرامیک و غیره فاقد بهره‌وری لازم هستند.

شرایط اقتصادی و مشکلات فضای کسب و کار در ایران اجازه افزایش بهره‌وری به این قبیل صنایع را نمی‌دهد. من فکر می‌کنم کمیسیون ماده یک

/ 1 نظر / 6 بازدید
سایت وان آنلاین

با سلام خدمت دوست خوبم مطالب خوبي روي وبلاگت گذاشتي ظاهرش هم واقعا خوبه حتما بازهم از وبلاگت بازديد مي كنم اگه مطالبت رو برام ميل كني روي سايت قرار مي دم فرصت كردي سايت وان آنلاين رو هم بازديد كن خوشت اومد وان آنلاين رو لينك كن www.oneonline.ir parvaz@oneonline.ir