تجارت پارسی در اردو بازار ( گزارش سفر به پاکستان ) قسمت سی و هشتم

سفر به ایالت پنجاب برای نمایندگان شرکت های نفتی حاضر در تیم اعزامی ایران بسیار مفید بود . چرا که آنهابرای تبادل کالاهای نفتی با مواد غذایی و صادرات ماهانه 10 هزار تن گوگرد به پاکستان با شرکای پنجابی خود به توافق رسیدند.

نمایندگان مجتمع پتروشیمی خارک که همراه هیات عالی رتبه تجاری و صنعتی از سوی اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی تهران به پاکستان سفر کرده بودند، در مذاکره با واردکنندگان پاکستانی توافق کردند ماهانه 10 هزار تن گوگرد و مقادیر معتنابهی ال . ان . جی به این کشور صادر کنند.

مجتمع پتروشیمی خارک که محصول گوگرد آن در دنیا رتبه اول را کسب کرده است، با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی نظیر متانول ، گوگرد ، پروپان ، بوتان و گسولین و همچنین با استفاده از دو اسکله اختصاصی برای پهلوگیری کشتی های با ظرفیت حمل 40 هزار تن تاکنون موفق به صدور محصولات پتروشیمی به بازار های چین ، عراق، تایوان ، هند ، ژاپن و کره شده است و از این پس محصولات خود را بصورت مستمر به پاکستان ارسال خواهد کرد.

در همین مذاکرات قرار شد به منظور نهایی کـردن تـوافقـات حـاصله نمایندگانی از شرکت بی ، بی ، ان پاکستان به تهران سفر می کنند.

پاکستان هم اینک نیاز خود به گوگرد را از بازار روسیه تامین می کند ولی با توجه به مسافت کمتر میان ایران و پاکستان ، واردات گوگرد از مجتمع پتروشیمی خارک برای پاکستان دارای صرفه اقتصادی است .

از سوی دیگر این کشور که برای راه اندازی نیروگاه‌های گاز خود از کود استفاده می‌کند ،ناچار است برای تولید کود مورد نیاز خود در بخش کشاورزی اوره را از سایر کشورها وارد کند.

وزیر تحقیقات و امنیت غذایی پاکستان اخیرا اعلام کرد که قرار است پاکستان در عوض صادرات گندم به ایران، از این کشور کود دریافت کند که قیمت هر تن آن در بازار جهانی در حال حاضر 399 دلار است.

وی گفت : اگرچه خواهان خرید مقادیر زیادی کود اوره از ایران هستیم ،ولی محدودیت های مبادله مالی میان دوکشور اجازه خرید بیش از 300 هزار تن را نمی دهد .

هرچند ایران چنین توافقی را انکار کرده، ولی اعزام یک هیات مذاکره کننده از سوی وزارت صنعت ، معدن و تجارت به پاکستان برای بررسی کیفیت گندم پاکستان که اوایل آبان امسال صورت گرفت ، نشان می دهد که دو طرف به چنین معامله ای راغب هستند .

پاکستان در حوزه تولیدات پتروشیمی ایران علاوه بر گوگرد و کود اوره به اتیلن و متانول هم نیاز دارد که باید روی صادرات آن به پاکستان بازاریابی کنیم .

شرکت صنایع پتروشیمی پاک پاکستان به عنوان تنها تولید کننده پلی استایرن در این کشور از اواسط تابستان امسال فروش این محصول را در بازار داخلی آغاز کرده ولی ظرفیت 100 هزارتنی تولید این مجتمع در کراچی کفاف تمام نیازمندی های پاکستان را نمی دهد .بررسی های اقتصادی نشان می دهد که تقاضای پلی استایرن در حال حاضر در پاکستان رو به افزایش است و همین مساله باعث شده تا قیمت این محصول روز به روز در بازار پاکستان افزایش یابد .

 

نوشته: کامران نرجه

این پاورقی در صفحه 17 روزنامه اطلاعات دوشنبه 22 آبان 1391 درج شده است .

 

/ 0 نظر / 29 بازدید