پارس جنوبی ء عرصه غرور و تلاش

« زمستان امسال با توجه به افزایش روزانه ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز، در شبکه سراسری مشکل کمبود نخواهیم داشت. »

این جمله ای است که ظرف ماههای اخیر بارها از زبان وزیرنفت و مسئولان شرکت ملی گاز شنیده ایم و شاید به سادگی از کنار آن گذشته ایم، اما به واقع تحقق این وعده که ظرف دو ماه آینده توان تولید گازمصرفی کشور۲۰ درصد افزایش خواهد یافت و یک پنجم ازفشار وارده به شبکه انتقال گاز در زمان اوج مصرف کاهش می یابد، کار بسیار بزرگی است.

هزاران نفر از کارکنان صنعت نفت و گاز از ابتدای امسال بسیج شده اند تا برای تحقق این وعده به صورت شبانه روزی در سخت‌ترین شرایط اقلیمی و جغرافیایی تلاش کنند و تأسیسات لازم برای استخراج، انتقال، پالایش و تزریق گاز به شبکه سراسری را در اعماق آبهای نیلگون خلیج فارس نصب کنند.حتی تصور اینکه بتوان ۱۵ ساعت از شبانه روز را در هوایی با گرمای ۴۰ درجه و رطوبت ۹۵ درصد زیر نور سوزان خورشید کار کرد، برای ما مشکل است، اما در فاصله ۱۳۰ کیلومتری سواحل بوشهر و در نزدیکی مرز ایران و قطر، هم اینک گروه کثیری از مردان این مرزو بوم در چنین شرایطی به دور از کانون خانواده و در فشار مشکلات روحی با خطرات فراوان شغلی دست و پنجه نرم می کنند تا زمستان امسال با کمبود گاز مواجه نشویم و هوای خانه ما گرم باشد.

جایی که قرار است گازترش و فرّار را از میدان مشترک با کشور قطر در عمق خلیج فارس استخراج کنند و با فشار از مسیر لوله دربستر دریا به تاسیسات خشکی برسانند تا پس از پالایش و استحصال به شبکه سراسری تزریق شود و به منزل ما برسد. این عملیات بی نظیرصنعتی در قالب توسعه فازهای ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷و ۱۸پارس جنوبی هم اینک از پیشرفت قابل ملاحظه‌ای برخوردار است.

دوازدهمین فاز و بزرگترین بخش از توسعه میدان گازی پارس جنوبی در منطقه ای به فاصله ۶۵ مایل دریایی (۱۲۰کیلومتری جنوب شرقی عسلویه) روی چهار سکوی عظیم الجثه که هیبت هریک از آنها کمتر از برج میلاد تهران نیست، در حال اجراست تا طبق وعده ظرف دو ماه و نیم آینده روزانه ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز به تولید مصرفی کشور افزایش یابد.

بطور قطع آنچه که در نگاه اول روی این سکوها نمایان می‌شود، سرعت عملیات و فشار بی امان برای تکمیل پروژه در زمان مقرر است، به گونه ای که عملیات توسعه این فاز از میدان گازی پارس جنوبی، حتی از عملکرد شرکت نفت و گاز فرانسوی توتال در فاز نخست هم سرعت بیشتری دارد.

میدان گازی فاز ۱۲ واقع در بلوک جنوب شرقی حوزه گازی پارس جنوبی و حاشیه خط مرزی با کشور قطر با مساحتی حدود ۲۰۶ کیلومتر مربع واقع شده است که ظرفیت گاز طبیعی خشک آن ۲۱ تریلیون فوت مکعب برآورد می شود. تاسیسات فراساحل این فاز هم در منطقه تنبک به فاصله ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی قرار دارد.

هدف از اجرای این پروژه استخراج و انتقال ۳ میلیارد فوت‌مکعب گاز در روز از ۴۵ حلقه چاه است که بر روی سکوهای سرچاهی حفر خواهند شد. متعاقبا در تاسیسات خشکی شیرین سازی شده و به خط لوله سراسری IGAT VIتزریق می‌شود. میعانات گازی جدا شده در پالایشگاه پس از شیرین سازی توسط خط لوله زیر دریایی و SBMصادر می شوند. همچنین امکان انتقال ۲ میلیارد فوت مکعب در روز گاز ترش برای تاسیسات Iran LNGمجاور هم فراهم خواهد شد.

پس از راه اندازی فاز ۱۲ روزانه ۸۱ میلیون متر مکعب گاز شیرین، ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۷۵۰ تن گوگرد و ۵۵ میلیون تن گاز ال ان جی تولید می شود.

فاز ۱۲ از سه سکوی A، B، Cتشکیل شده که تولید گاز و میعانات گازی از سکوی Aاین پروژه از بهمن‌ سال گذشته آغاز شد و اولین محموله میعانات گازی فاز ۱۲ اوایل تیر امسال برای صادرات بارگیری شد.

جالب است که بدانید عرشه Aفاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی ۳۲۰۰ تن وزن دارد و پیش‌بینی شده از این سکو بالغ بر ۲۵ میلیون مترمکعب گاز استخراج شود.

همچنین عملیات بارگیری، حمل و نصب دو سکوی دیگر فاز ۱۲ از اواخر بهار امسال آغاز شد و تا اوایل تابستان به پایان رسیده است.

مهندس شهام انوشه نماینده شرکت مهندسی ساخت و تاسسیات دریایی در فاز ۱۲ پارس جنوبی با اشاره به اینکه سکویB پیش از زمستان امسال به بهره‌برداری می رسد، می گوید: پس از شروع به کار سکوی Bطی مدت پنج روز کاری این سکو به ظرفیت کامل تولید دست خواهد یافت. بارگیری عرشه سکو به وزن ۳ هزار و ۲۵۰ تن خرداد امسال در یارد قائم(عج) شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران در خرمشهر انجام شد.

انوشه با اشاره به اینکه سکوی Cهم ۱۵ روز پس از راه‌اندازی عرشه Bبا ظرفیت اسمی تولید ۲۵ میلیون مترمکعب در روز آغاز به کار خواهد کرد، می گوید: ۹۰ درصد عملیات نصب اتصالات (هوکاپ) انجام شده و تا ماه آینده پیشرفت این بخش به ۹۵ درصد می‌رسد.

عرشه c این فاز به وزن ۳ هزار و ۴۰۱ تن نیز ۲۱ خرداد امسال در کنار عرشه دیگر روی بارج حامل قرار گرفت.

وی با تاکید بر این که تمامی عملیات نصب و راه اندازی سکوهای پارس جنوبی توسط کارکنان ایرانی انجام می شود، می گوید: با توجه به اولویت بهره‌برداری از این پروژه ساعات کاری افزایش یافته و عملیات با رعایت استاندارد‌ها و نظارت دقیق پیش می‌رود.

وی با اشاره به این‌که اکنون عملیات پیش راه‌اندازی در حال انجام است، می افزاید: پروژه‌های پارس جنوبی با توجه به تاکید صورت گرفته با سرعت در حال انجام است و عملیات به گونه‌ای در زمان محدود انجام شده که تا به امروز شرکت توتال چنین کاری را انجام نداده بود.

مدیر اجرایی پروژه سکوی B12 پیشرفت پروژه را مطلوب ارزیابی می کند و می گوید: بنا شده تا ظرف ۳ ماه آینده به مرحله‌ استخراج گاز برسیم.

همچنین از دیگر اقدامات در دست انجام برای بهره‌برداری سریع‌ از میدان گازی پارس جنوبی، عملیات لوله‌گذاری فاز ۲۲ توسط شناور C-masterاست که انصافاً باید جزو بزرگترین کارهای عمرانی کشور قلمداد شود.

مهندس محمدصادق کفایت نماینده شرکت مهندسی ساخت و تاسیسات دریایی در این پروژه می گوید: از دو ماه و نیم قبل عملیات لوله‌گذاری در بستر دریا از فاصله صد کیلومتری فاز ۲۲ پارس جنوبی آغاز شده است و این عملیات تا پایان همین هفته در مدت زمان کمتر از ۸۰ روز به پایان می‌رسد.

به گفته وی شناور C-masterبه طور متوسط روزانه ۲ کیلومتر در بستر دریا لوله‌گذاری می‌کند، هرچند که رکورد لوله‌گذاری توسط این شناور ۴ر۲ کیلومتر در روز است. این شناور تاکنون حدود ۲ هزار کیلومتر در مناطق مختلف میدان گازی پارس جنوبی لوله‌گذاری کرده و عملیات ایمن و سریعی داشته است.برای درک سرعت و عظمت این عملیات کافیست بدانید که شناور C-masterروزانه ۲۰۰ لوله قطور را که هریک از آنها ۱۲ متر طول دارند، به هم متصل می‌کند و در عمق ۷۵ متری کف دریا می نشاند. این لوله های چندلایه پوششی بتنی دارند تا در اعماق آبهای شور خلیج فارس کمترین میزان فرسایش را داشته باشند.

در فاز ۱۵ و ۱۶ میدان گازی پارس جنوبی هم فعالیت‌ها به سرعت ادامه دارد و هم اکنون دو سکوی فازهای ۱۵ و ۱۶ در موقعیت خود در دریا نصب شده‌اند و مراحل پیش راه اندازی‌و راه‌اندازی آن توسط متخصصان صنعت نفت در حال اجراست.

براساس اعلام شرکت نفت و گاز پارس به عنوان کارفرمای فعال در منطقه گازی پارس جنوبی هدف‌ از توسعه‌ فاز ۱۵و ۱۶ تولید روزانه‌ ۶ر۵۶ میلیون‌ متر مکعب‌ گاز طبیعی‌، ۷۵ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌،۴۰۰ تن‌ گوگرد و تولید سالانه‌ یک میلیون‌ تن‌ گاز مایع‌ “LPG” (پروپان و بوتان) و یک میلیون‌ تن‌ اتان‌ برای تامین‌ خوراک‌ واحدهای‌ پتروشیمی‌ است.

تاسیسات‌ دریایی‌ و ساحلی‌ این‌ فازها شامل دو سکوی‌ حفاری‌ (هرکدام شامل‌ ۱۱ حلقه‌ چاه‌)، دو رشته‌ خط‌ لوله‌ ۳۲ اینچ‌ دریایی‌ انتقال‌ گاز به‌ طول‌ تقریبی ۱۱۵ ‌کیلومتر، دو خط‌ لوله‌ ۵ر۴ اینچی‌ انتقال‌ محلول‌ گلایکول‌ به‌ طول‌ تقریبی‌ ۱۱۵ کیلومتر، واحدهای‌ شیرین‌سازی‌ گاز و سرویس های‌ وابسته‌ است.

تلاش خستگی ناپذیر کارکنان صنعت نفت و گاز برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی به همین اندازه ختم نمی شود و کارشبانه روزی برای ساخت و نصب دو سکوی اقماری فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی به سرعت ادامه دارد. قرار است این دو سکو تا نیمه نخست سال آینده به بهره‌برداری برسند.

فاز ۱۷ پارس جنوبی یکی‌ دیگر از پروژه‌های اولویت‌دار وزارت نفت در میدان مشترک پارس جنوبی است که عملیات نصب سکوی این فاز در مهر ۱۳۹۱ توسط شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران انجام شد.

طبق آمارهای اعلام شده با بهره‌برداری از این سکو بیش از ۵ر۱۴ میلیون مترمکعب گاز به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده می‌شود. هم اکنون عملیات پیش‌ راه‌اندازی و راه‌اندازی سکوی ۱۷ در دست انجام است و گاز این فاز تا اواخر دی به شبکه سراسری گاز کشور تزریق خواهد شد.

هم اکنون اسکلت سکوهای اقماری فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی در شرکت صدرا ساخته و عمده سفارش‌های کالای این پروژه نیز انجام شده است.

مراحل توسعه دو بخش خشکی و دریایی این پروژه از جانب کنسرسیومی از شرکتهای ایرانی در حال اجراست. پیمانکاران طرح توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی و شرکت مهندسی و ساخت صنایع نفت و صدرا هستند.

البته با اتمام عملیات حفاری ۲۲ حلقه چاه تولیدی بخش اول طرح توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی تحویل شرکت ملی نفت شده است.همچنین هم اکنون سکوی ۱۸ Aاز پیشرفت ۹۸ درصدی در عملیات اتصالات (هوک آپ)، ۹۰ درصد در فرایندهای پیش راه اندازی و ۳۵ درصد در حوزه عملیات راه‌اندازی برخوردار است.

نوشته : کامران نرجه

این گزارش در صفحه 7 روزنامه اطلاعات یکشنبه 16 شهریور 1393 درج شده است.

/ 0 نظر / 32 بازدید