تجارت پارسی در اردو بازار( گزارش سفر به پاکستان ) قسمت هجدهم

محل اسکان اعضای هیات تجاری ایران در شهر کراچی هتل «ماریوت» واقع در خیابان «عبداله‌هاروون» بود که فاصله آن تا ساختمان کنسولگری ایران حدود 6 کیلومتر است.

کمبود برق در پاکستان سبب شده تا سیستم روشنایی این هتل 5 ستاره همانند سایر ساختمان‌های رسمی در شبانه روز بارها قطع شود. ‏

پلیس کراچی برای تامین امنیت اتباع خارجی از هتل‌ها و مراکز رفت و آمد آنها با استفاده از تجهیزات پیشرفته ضد عملیات تروریستی حفاظت می‌کند. چنین مراکزی معمولا در پشت یک دیوار بتنی قرار دارند و مسیر ورود خودرو به آنها با انواع موانع فیزیکی مسدود است.

ورود خودرو به این اماکن مستلزم ارائه مجوز و بازرسی خودرو توسط ماموران و سگ‌های تعلیم دیده است. عابران هم برای ورود به این قبیل ساختمان‌ها باید از چند گیت حراستی و تجهیزات «ایکس ری» عبور کنند.

با این حال کراچی همچنان برای خارجیان ناامن و خطرناک است و بازرگانانی که قصد سفر به این شهر را دارند باید از هرگونه تردد غیر ضروری به ویژه در محلات دور از کنترل پلیس خودداری کنند. طبق یک آمار غیر رسمی روزانه بطور متوسط 7 نفر در کراچی توسط اسلحه گرم به قتل می‌رسند.‏

مذاکرات رسمی اعضای هیات تجاری و صنعتی ایران با تجار ایالت سند از صبح دومین روز سفر در محل فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنایع پاکستان آغاز شد. در این جلسه تجار و صنعتگران بخش خصوصی ایران و پاکستان برای تبادل کالا و خدمات با ارزهای ملی دو کشور به توافق رسیدند.

«حاج فاضل قدیر خان شیرانی» رئیس فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنایع پاکستان دراین نشست با اذعان به وجود مشکلات پولی و بانکی برای توسعه روابط اقتصادی با ایران اظهار امیدواری کرد نمایندگان بانک‌های بزرگ دوکشور در مذاکرات روزهای آینده به راه حلی عملی برای تبادل پول و اعتبار دست یابند.

وی تحریم‌های تجاری ایران و موانع تبادل پول میان بانک‌های دوکشور را بزرگترین مشکل گسترش روابط تجاری و صنعتی قلمداد کرد و گفت: استفاده از روپیه در تعاملات اقتصادی دوجانبه بخش هنگفتی از مشکلات گسترش روابط را رفع خواهد کرد.

رئیس فدراسیون اتاق‌های بازرگانی پاکستان همچنین با اشاره به پتانسیل‌های تولید برنج مرغوب در پاکستان خواستار کاهش تعرفه واردات این محصول از سوی ایران شد و گفت: ایران هر ساله مقادیر معتنابهی برنج از هندوستان خریداری می‌کند که کیفیت آن قابل مقایسه با برنج پاکستان نیست.

به گفته وی پاکستان تمایل زیادی برای صادرات برنج مرغوب با قیمت پایین به ایران دارد و بخش‌های خصوصی دو کشور می‌توانند مسیر این همکاری دو جانبه را تسهیل کنند.

دکتر «یحیی آل اسحاق» رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران هم در این دیدار به نمایندگی از فعالان بخش خصوصی کشورمان از پیشنهاد تبادل کالا میان ایران و پاکستان با استفاده از «روپیه» استقبال و تعهد کرد تا در بازگشت به ایران زمینه این نوع همکاری را ازسوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران فراهم کند.

وی گفت: موضوع تهاتر برنج مرغوب پاکستان با کالاهای ایرانی پیشنهاد خوبی است.

ایران در قبال خرید برنج از پاکستان می‌تواند کود شیمیایی، پتروشیمی و موادنفتی به این کشور صادر کند.‏

نوشته کامران نرجه

این پاورقی در صفحه 17 روزنامه اطلاعات پنجشنبه 27 مهر 1391 درج شده است

/ 0 نظر / 26 بازدید