رویکرد ایران و بنگلادش به گسترش روابط اقتصادی

با آغاز به کار دولت جدید و رویکرد تعاملی اتخاذ شده برای بهبود مناسبات اقتصادی با شرکای تجاری ایران، تعداد و سرعت عزیمت هیات های اقتصادی خارجی به کشورمان با رشد قابل ملاحظه ای روبرو شده است.در طول ۹ ماه گذشته، اتاق های بازرگانی سراسر کشور میزبان هیات های مختلفی از کشورهای چین، روسیه، کویت، قزاقستان، امارات، بلژیک، آفریقای جنوبی، هلند، عراق، ارمنستان،جمهوری آذربایجان، ترکیه، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، کره جنوبی و شمار دیگری از ممالک آسیایی و آفریقایی بوده اند و اینک حضور یک هیات بنگالی در تهران بهترین گواه برای ایجاد رونق در تجارت خارجی ایران در دولت جدید است.

بنگلادش که جزو پرجمعیت ترین ممالک اسلامی در دنیاست، می تواند بازار مناسبی برای صادرات محصولات صنعتی ایران باشد، به ویژه آنکه بافت فرهنگی و اقتصادی بنگلادش قرابت های زیادی با کشور ما دارد و نزدیکی جغرافیایی دو کشور به یکدیگر محّرک خوبی برای تبادل کالاست.

این کشور یکی از عمده ترین متقاضیان خرید قیر، نفت خام، گوگرد، فولاد، سرب، مشتقات نفتی و محصولات پتروشیمی در جنوب آسیاست و واردات آن از کشورمان هم تاکنون بر مبنای تامین همین اقلام بنا شده است، با این وجود حجم ۶۲ میلیون دلاری صادرات ایران به این کشور بزرگ مصرفی، هرگز با پتانسیل های دو کشور منطبق نیست. هرچند بنگلادش در سه سال اخیر تا حدودی بر میزان صادرات محصولات خود به ایران افزوده ،ولی ایران در بهبود صادرات خود به این کشور توفیق چندانی نداشته است.

تحریم روابط بانکی و سقف پایین پوشش ریسک تجاری بین ایران و بنگلادش را باید از مهمترین دلایل ناکافی بودن مبادلات تجاری دو کشور دانست.بنگلادش همچنین نقش مؤثری در تامین نیاز ایران به کنف و الیاف مورد مصرف در صنایع نساجی دارد. البته پیش بینی می شود سفر امروز تجار بنگالی به تهران به جهت رایزنی برای فروش محصولات کشاورزی نظیر برنج، دانه های روغنی و صیفی جات باشد.

بنگلادش به دنبال کسب سهم جدید صادرات محصولات کشاورزی به روسیه و کشورهای مشترک المنافع است و موقعیت جغرافیایی ایران به عنوان کوتاه ترین مسیر دسترسی تولیدات جنوب آسیا به بازار روسیه، می تواند موضوع مهمی در مذاکرات امروز نمایندگان اتاق های بازرگانی دو کشور باشد.از طرف دیگر تمایل ایران به سرمایه گذاری در ساخت کارخانجات سیمان، نیروگاه های کوچک آبی و بادی و مجتمع های تولید و انباشت کود شیمیایی در مناطق آزاد ” داکا”،”چیتاگانگ” و ” هونگ را” فرصت مناسبی برای بهره مندی از ترجیحات تجاری بین دو کشور است.

به نظر می رسد، افت جهانی قیمت نفت، تجار بنگالی را که در پی خرید محصولات وابسته به این حوزه هستند، به توسعه روابط تجاری با ایران ترغیب کرده که نباید از کنار این فرصت بدون تأمل گذشت.

بازار ۱۷۰ میلیون نفری بنگلادش، حداقل برای عرضه محصولات صنعت نفت و پتروشیمی، فولاد، سیمان، سنگ های ساختمانی و تولیدات شیمیایی و داروئی ایران جذابیت زیادی دارد که باید از موقعیت ایجاد شده در این سفر برای رونق مبادلات این حوزه ها بهره گرفت.

این یادداشت اقتصادی در صفحه 4 روزنامه اطلاعات یکشنبه 21 دی 1393 درج شده است

/ 0 نظر / 33 بازدید